logo eNewsroom
Artur Szachno
ekspert UseCrypt
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Kontrowersje wokół oprogramowania Kaspersky

Kaspersky Lab to firma z kapitałem rosyjskim, która jest światowym potentatem na rynku antywirusów oraz programów do zabezpieczeń. W ostatnich miesiącach powstała potężna kampania informacyjna, skierowana przeciwko niej. Wśród izraelskich specjalistów pojawiło się podejrzenie, że antywirus przekazuje poufne informacje do osób związanych z rządem Federacji Rosyjskiej.

– Wcześniej pojawiały się już przypadki fałszywego oprogramowania zabezpieczającego wykorzystywanego przez przestępców do przejmowania danych i szpiegowania użytkowników. Tym razem to pierwszy incydent na tak dużą skalę – powiedział  serwisowi eNewsroom Artur Szachno, ekspert UseCrypt – Nie ma jednak pewności, czy to prawda. Mogły to być działania konkurencyjnych firm, które chciały przejąć rynek lub też doprowadzić do wycofania producenta z rynku amerykańskiego. W połowie roku Departament Stanów Zjednoczonych zrezygnował z użytkowania oprogramowania Kaspersky. Według ostatnich ustaleń w ciągu 30 dni ma to zrobić także cała administracja publiczna USA. Poważnym incydentem, choć bardziej niszowym – skierowanym w kierunku firm telekomunikacyjnych i dużych operatorów – była wojna pomiędzy firmami Cisco i Huawei. Druga marka wchodząc agresywnie na rynek sprzętu i wprowadzając niskie ceny w porównaniu do konkurencji, została usunięta z Kanady, USA, Australii, a później także wskutek lobbyingu – z Wielkiej Brytanii. Huwaei został posądzony o zaszywanie kodów, które pozwalają na szpiegowanie i przekazywanie wrażliwych informacji. Mają one trafiać do Chin, gdzie znajduje się ich firma macierzysta, która odpowiada za to rozwiązanie – wskazał Szachno.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij