logo eNewsroom
Aleksandra Przegalińska
Prorektorka Akademia Leona Koźmińskiego, badaczka AI
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Jakie są ryzyka sztucznej inteligencji?

Obecnie na agendzie Unii Europejskiej jest regulacja, która się nazywa AI Act. Jest duże prawdopodobieństwo, że już jesienią wejdzie w życie. To regulacje dla sztucznej inteligencji z perspektywy ryzyk związanych z zastosowaniem tej technologii – zwłaszcza w kontekście naszej prywatności. Przykładem może być model sztucznej inteligencji, który rozpoznaje twarze w przestrzeni publicznej. Tutaj regulator mówi, że absolutnie nie ma na to zgody i takich rozwiązań w Europie ma nie być. Jest też coś, co nazywa się ryzykiem ograniczonym – na przykład rekruter oparty na sztucznej inteligencji sprawdza i decyduje o przyznaniu pracy człowiekowi. W takich sytuacjach regulator wymaga dodatkowych wyjaśnień, jak działa model – a jeśli ich nie ma, to nie można stosować takiego systemu. Albo częste doświadczenie wielu ludzi, czyli bot dzwoniący, żeby sprzedać panele słoneczne – który się przedstawia z imienia i nazwiska i udaje osobę. To ma być również zakazane. Zostanie wprowadzona pełna transparentność – czyli człowiek musi wiedzieć, że ma kontakt z maszyną.

– Z całą pewnością sztuczna inteligencja już od około dziesięciu lat bardzo mocno zmienia świat, zmienia biznes. Takie rozwiązania są na przykład stosowane jeśli chodzi o rekomendowanie produktów. Ludzie często nie mają nawet świadomości, że to sztuczna inteligencja podsuwa im coś w sieci, albo że prognoza pogody to jest konstrukt sztucznej inteligencji – powiedziała serwisowi eNewsroom.pl podczas Kongresu Retail Trends 2023 Aleksandra Przegalińska, Prorektorka ds. Współpracy z Zagranicą oraz ESR, Akademia Leona Koźminskiego. – W ostatnim roku doszło istotnej zmiany i myślę tutaj przede wszystkim o ChacieGPT – czyli takiej nowej formie sztucznej inteligencji, z którą można sobie rozmawiać. I ta nowa sztuczna inteligencja stała się bardzo dostępna, łatwa w wykorzystaniu. Dlatego teraz jak najszybciej należy wprowadzić regulacje sztucznej inteligencji. Czyli inaczej ramy działania dla sztucznej inteligencji – na co się zgadzamy, co jest dla nas ok, a gdzie czujemy, że sztuczna inteligencja za bardzo wpływa na nasze życie – wskazuje Przegalińska.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij