logo eNewsroom
Grzegorz Sielewicz
główny ekonomista Coface w Europie Środkowo-Wschodniej
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Ocena ryzyka w krajach partnerskich Polski polepsza się

Coface dokonał kwartalnej oceny ryzyka krajów. W przypadku jedenastu krajów dokonano ich rewizji – oceny sześciu z nich zostały obniżone, a pięciu podwyższone.

Ryzyko nie wzrosło wśród głównych partnerów handlowych Polski powiedział serwisowi eNewsroom Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w regionie Europy Centralnej Warto wspomnieć o Katarze, którego ocena została obniżona do poziomu A4. Niektóre polskie przedsiębiorstwa starają się wchodzić na rynek katarski, zwłaszcza z branży meblowej. Ocena spowodowana jest wyższym ryzykiem sektora przedsiębiorstw, co z kolei jest wynikiem sankcji, jakimi zostało objęte to państwo. Sytuacja poprawiła się natomiast w pięciu krajach, wśród nich znaleźli się ważni partnerzy Polski – Rosja i Hiszpania. Ocena naszego wschodniego sąsiada została podwyższona do poziomu B. Po dwuletniej recesji nastąpiła tam poprawa wskaźników makroekonomicznych. Zwiększają się inwestycje w aktywa trwałe i produkcja przemysłowa, a sprzedaż detaliczna przestała spadać w związku ze spowolnieniem inflacji. Obecnie jest ona w pobliżu celu inflacyjnego – wyznaczonego przez Rosyjski Bank Centralny na poziomie 4 proc. To sprawia, że perspektywy makroekonomiczne i gospodarcze dla Rosji są lepsze. Natomiast należy zaznaczyć, że ożywienie ekonomiczne jest tam nadal wolne i będzie następowało stopniowo. Dotyczy to chociażby przetwórstwa przemysłowego, gdyż sektor przedsiębiorstw nie odczuwa jeszcze znacznej poprawy. Eksport Rosji nadal pozostaje w dużym stopniu zależny od produkcji branży petrochemicznej. Tym samym podwyższenie oceny do poziomu B jest definiowane nadal jako znaczne ryzyko, które w sektorze rosyjskich przedsiębiorstw występuje. Sytuacja w Hiszpanii została oceniona na poziomie A2. Przewidywany wzrost gospodarczy kraju w tym roku to 3 proc. Będzie on zasilany zwłaszcza dynamicznym eksportem, który korzysta na wzroście popytu w Europie Zachodniej oraz ze strony krajów rozwijających się. Na obecnych warunkach w kraju, jak i wśród partnerów handlowych Hiszpanii zyskuje głównie rolnictwo i branża detaliczna. Powyższe czynniki sprawiają, że tamtejszy sektor przedsiębiorstw odczuwa poprawę. Zauważyć to można także po stronie lepszych doświadczeń płatniczych, jakie gromadzi Coface. Dlatego ocena Hiszpanii została podwyższona do poziomu A2, czyli nieznacznego ryzyka – podsumował Sielewicz.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij