logo eNewsroom
Andrzej Arendarski
prezes Krajowej Izby Gospodarczej
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Legalnie w Polsce czy za wyższe stawki na Zachodzie – gdzie będą pracować Ukraińcy?

Od 11 czerwca obywatele Ukrainy mają prawo podróżowania do Unii Europejskiej, ale pod pewnymi warunkami. Wiza nie będzie równoznaczna z prawem do pracy. Oprócz tego będą mieli obowiązek posiadania paszportu biometrycznego, a czas ich pobytu na terenie Unii nie będzie mógł być dłuższy niż trzy miesiące. To duża zmiana, która stwarza wiele możliwości. Na pewno jednak przyczyni się do tego, że Ukraińcy będą podejmowali pracę nielegalnie, zwłaszcza na największym rynku europejskim – w Niemczech.

– Czy w związku z tym zaobserwujemy znaczny odpływ pracowników zza wschodniej granicy na polskim rynku? Obecnie w naszym kraju jest ich około miliona, zarówno pracujących legalnie, jak i w szarej strefie – powiedział serwisowi eNewsroom Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Pewne dziedziny gospodarki nie mogłyby się obejść bez zatrudniania Ukraińców. Gdyby ich zabrakło, takie sektory jak handel detaliczny, przetwórstwo rolno-spożywcze czy branża budowlana bardzo by spowolniły z powodu braku rąk do pracy. To duży problem, jednak zdaniem wielu specjalistów nie musimy się tego obawiać. Nie przewidują masowego wyjazdu Ukraińców z Polski na Zachód. Zapewne część z nich skuszą kilkukrotnie wyższe zarobki, np. w Niemczech. Należy jednak pamiętać o tym, że nie będą mogli tam legalnie pracować, a niemiecki system kontroli w tym zakresie jest bardzo sprawny. O jego skuteczności w minionych latach przekonali się także Polacy. Drugą barierę stanowi język i kultura. W Polsce Ukraińcy czują się dobrze – choćby dlatego, że mogą się łatwo porozumiewać. W Niemczech oprócz przeszkód prawnych czekają ich także trudności komunikacyjne. To powoduje, że nie należy spodziewać się dużych zmian na polskim rynku pracy. Powinniśmy jednak zachować czujność, gdyż ukraińscy pracownicy są niezbędnym elementem funkcjonowania gospodarki w Polsce. W naszym interesie jest, aby przyjeżdżali do nas ludzie, którzy zakorzenią się w naszym kraju – będą płacili podatki, zostaną otoczeni opieką społeczną, a ich dzieci zaczną się tu kształcić. Według ostatnich danych coraz więcej Ukraińców decyduje się w Polsce na kupno nieruchomości – dodał Arendarski.

 

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij