logo eNewsroom
Leszek Hołda
prezes Bechtel Polska
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Energetyka jądrowa istotnie zmniejsza poziomy emisji CO2

Obecnie można zaobserwować wyraźny renesans energetyki jądrowej – na całym świecie budowanych jest około 56 nowych reaktorów jądrowych, z czego 25 w samej Chinach. To pokazuje rosnące zapotrzebowanie na czystą energię i zmianę miksu energetycznego, której celem jest osiągnięcie stabilnych źródeł zasilania. Energetyka jądrowa może wypełnić lukę w produkcji energii, zwłaszcza gdy inne źródła, jak słońce i wiatr, są niewystarczające. Wielu ekspertów analizuje decyzję Niemiec o wycofaniu się z energetyki jądrowej, a trudno znaleźć racjonalne uzasadnienie dla tego działania.

– Norweski think tank opracował raport, który analizuje niemiecką energetykę w latach 2002-2020 – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Leszek Hołda, Prezes Bechtel Polska. – W swojej symulacji pokazali, co mogłoby się wydarzyć, gdyby Niemcy kontynuowały rozwój energetyki jądrowej, zamiast zamykać elektrownie atomowe. Według raportu, Niemcy wydały na odnawialne źródła energii i zamknięcie elektrowni jądrowych około 700 miliardów euro. Gdyby zamiast tego utrzymali i rozbudowali energetykę jądrową, osiągnęliby podobny efekt za połowę tej kwoty. Co więcej, ostatnie 20-letnie transformacje na niemieckim rynku pozwoliły na redukcję emisji CO2 o 25%. Gdyby Niemcy postawiły na rozwój energetyki jądrowej, mogłyby osiągnąć redukcję emisji na poziomie 73% – wyjaśnia Leszek Hołda.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij