logo eNewsroom
Anna Papka
McDonalds Polska
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Polityka migracyjna – gdzie szukać nowych pracowników?

Obserwując sytuację, widać potrzebę rewizji polityki migracyjnej Polski. W obliczu niekorzystnej demografii, w ciągu kilku lat na rynku pracy może brakować od 2 do 3 milionów pracowników. Dlatego należy prowadzić dyskusję na temat budowania polityki migracyjnej – łącząc troskę o bezpieczeństwo granic z potrzebami gospodarki. To zrozumiałe, zwłaszcza w kontekście aktualnej sytuacji geopolitycznej. Przykładami zmian, które można wprowadzić, jest poszerzenie katalogu krajów, z których stosuje się uproszczoną procedurę zatrudnienia oraz utrzymanie skutecznych rozwiązań – takich, jak możliwość legalnego zatrudnienia studentów studiujących w Polsce. Wydaje się, że istotne jest podjęcie dialogu na temat przyszłej kształtowania polityki migracyjnej. Powinno to obejmować nie tylko osoby o wyższych kwalifikacjach i wykształceniu, które oczywiście warto przyciągnąć – ale także grupy, które wykonują podstawowe prace w Polsce.

– Jako McDonald's Polska, z uwagi na naszą dużą obecność na rynku, uważnie obserwujemy rynek pracy w Polsce – powiedziała serwisowi eNewsroom.pl podczas EFNI Wiosna 2025 Anna Papka, McDonalds Polska. – Obecnie zatrudniamy ponad 35 tysięcy osób w 580 restauracjach. Ważne jest, że wszyscy nasi pracownicy są zatrudniani wyłącznie na podstawie umowy o pracę – co stanowi istotny element naszej filozofii działania od początku obecności marki w Polsce. Większość naszych restauracji, ponad 90%, jest prowadzonych przez lokalnych franczyzobiorców – co jest wymogiem naszego systemu. Co ciekawe, w tej chwili ponad 17% naszej załogi to cudzoziemcy. Zatrudniamy wyłącznie osoby, które legalnie przebywają i mieszkają w Polsce, reprezentujące ponad 40 narodowości. Oprócz utartych kierunków – takich, jak Ukraina i Białoruś, mamy również pracowników z Indii, Azji oraz Ameryki Łacińskiej. Integracja cudzoziemców oraz stworzenie dla nich odpowiednich warunków zatrudnienia mogą przyczynić się do zaspokojenia potrzeb polskiej gospodarki i jednocześnie wzbogacić naszą kulturę oraz środowisko pracy – podkreśla Anna Papka.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij