logo eNewsroom
Nadia Winiarska
ekspertka Konfederacji Lewiatan
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Szybka ścieżka legalizacji pobytu i pracy w Polsce

Z perspektywy pracodawców ważne jest, aby polska strategia migracyjna uwzględniała nie tylko kwestie bezpieczeństwa – ale również interesy gospodarcze państwa oraz aktualne wyzwania na polskim rynku pracy. Badania wskazują, że w perspektywie 10 lat Polska może zmagać się z niedoborem nawet 2 milionów pracowników w wieku produkcyjnym. Imigracja zarobkowa nie jest jedynym rozwiązaniem –od ustawodawcy oraz administracji publicznej oczekuje się sprawnych procedur migracyjnych. Pracodawcy mają już usystematyzowane ścieżki rekrutacji z krajów sąsiadujących – zarówno bliskich geograficznie, jak i kulturowo, a coraz częściej zwracają uwagę na bardziej odległe kierunki. Główną przeszkodą pozostają jednak procedury legalizacji pobytu i pracy. Ważne jest, aby ograniczyć działalność nieuczciwych przedsiębiorstw – które stanowią nieuczciwą konkurencję dla rzetelnych firm, starających się dopełnić wszystkich formalności związanych z legalnym zatrudnieniem cudzoziemców.

– Obecnie mamy ustalone zasady legalizacji pobytu i pracy, które teoretycznie wyglądają dobrze – jednak w praktyce często dochodzi do opóźnień w rozpatrywaniu wniosków – powiedziała serwisowi eNewsroom.pl podczas EFNI Wiosna 2025 Nadia Winiarska, Ekspertka Konfederacji Lewiatan. – Problemy te nie dotyczą tylko zezwoleń na pracę składanych przez pracodawców, ale również legalizacji pobytu w krajach pochodzenia – co wiąże się z czasem rozpatrywania wniosków wizowych oraz umówieniem się na wizytę. To są kluczowe wyzwania tego systemu. Wśród naszych propozycji znajduje się stworzenie szybkiej ścieżki legalizacji pobytu dla sprawdzonych firm – które uzyskałyby jednorazowe poświadczenie weryfikacyjne. Dotyczyłoby to przedsiębiorstw, które dopełniają wszystkich obowiązków podatkowych oraz opłacają składki, a także osiągają odpowiednie obroty. Po uzyskaniu certyfikacji, takie podmioty byłyby traktowane lepiej i mogłyby liczyć na szybką legalizację pobytu i pracy cudzoziemców – podsumowuje Nadia Winiarska.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij