logo eNewsroom
Bartosz Kwiatkowski
Dyrektor Generalny Polska Organizacja Gazu Płynnego
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Instalacje hybrydowe powinny być ujęte w programie Czyste powietrze

Zgodnie z tak zwaną dyrektywą budynkową od 2025 roku państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny wycofać wsparcie finansowe ze środków publicznych dla samodzielnych kotłów na paliwa kopalne. Wynika to z polityki Unii Europejskiej dążącej do ograniczenia wykorzystania paliw kopalnych. Od 2030 roku instalowanie samodzielnych kotłów na paliwa kopalne ma zostać zakazane w nowobudowanych budynkach na terenie Unii Europejskiej. Dyrektywa budynkowa nie odnosi się natomiast do kwestii ograniczenia finansowania lub instalacji dla kotłów zasilanych paliwami odnawianymi lub też systemów hybrydowych obejmujących także kocioł gazowy. Są to instalacje o niskim poziomie emisyjności, także cząsteczek zawieszonych, które warto wykorzystywać także obecnie. Unia Europejska dopuszcza instalacje oraz dofinansowanie systemów grzewczych hybrydowych także po roku 2025 oraz po roku 2030.

– Warto, aby również w Polsce systemy hybrydowe korzystały z takiego dofinansowania ze środków publicznych. Obecnie nabór wniosków do programu "Czyste powietrze" został wstrzymany i ma zostać wznowiony na wiosnę 2025 roku. – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Bartosz Kwiatkowski, Dyrektor Generalny, Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP). – W pierwotnych założeniach do aktualizacji programu "Czyste powietrze" nie pojawiły się w ogóle kotły zasilane paliwami gazowymi. W naszej ocenie również na gruncie dyrektywy budynkowej nie ma uzasadnienia, aby takiego dofinansowania dla instalacji hybrydowych nie było. W związku z powyższym wnioskujemy o to, aby instalacje hybrydowe miały swoje miejsce w programie "Czyste powietrze" W polskich warunkach stanowiłyby one kluczowy element dekarbonizacji ogrzewnictwa i walki o jakość powietrza. Pamiętajmy, że w Polsce najważniejszym celem w okresie grzewczym jest redukcja pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM 10, których ogrzewanie gazowe nie generuje – apeluje Bartosz Kwiatkowski.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij