logo eNewsroom
Tadeusz Białek
prezes Związku Banków Polskich
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Już niedługo nowy wskaźnik zamiast WIBOR

Od blisko dwóch lat trwają prace nad reformą wskaźników referencyjnych – czyli docelowym zastąpieniem wskaźnika Wibor nowym wskaźnikiem referencyjnym. Te prace toczą się dlatego, że we wszystkich państwach następuje przechodzenie ze wskaźników starego typu – typu Wibor, który był oparty na transakcjach na rynku międzybankowym, na wskaźniki nowego typu – typu risk-free rate. Są one oparte są na transakcjach depozytowych, których są tysiące dziennie. W związku z tym reforma docelowo ma wprowadzić nowy typ wskaźnika tak, jak już wprowadzono w Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii. Jaki docelowo będzie ten wskaźnik? Jeszcze na ten moment nie wiadomo – trwa podsumowanie konsultacji społecznych, które odbyły się w czerwcu. Komitet sterujący Narodowej Grupy Roboczej w najbliższych dniach będzie ogłaszać dalsze kroki. Pewne jest to, że rzeczywiście wskaźnik WIBOR z koncem 2027 roku przestanie być kwotowany. Wcześniej będziemy znać nowy wskaźnik i ten nowy wskaźnik około połowy 2025 roku wejdzie w życie w nowych umowach kredytowych.

– Nie ma żadnych podstaw do kwestionowania Wiboru. Wibor jest jednym z kluczowych wskaźników referencyjnych, objęty wprost przepisami rozporządzenia, bezpośrednio stosowanego w Polsce rozporządzenia BMR. Wszystkie organy, instytucje w naszym kraju jasno potwierdzały brak podstaw do kwestionowania Wiboru – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Tadeusz Białek, Prezes Związków Banków Polskich. – Wibor stanowi tu tylko pretekst do próby uwolnienia się od zobowiązania. Proszę zwrócić uwagę na to, że nie tylko ze strony kluczowych organów i instytucji w państwie są jasne stwierdzenia, iż nie ma żadnych podstaw do kwestionowania Wiboru. Są też wyraźne sygnały ze strony sądów, bowiem zapadły już 33 prawomocne wyroki w sprawach dotyczących Wiboru. We wszystkich tych wyrokach sądy oddaliły powództwa krytobiorców wskazując, iż nie ma w istocie żadnych podstaw do podważania legalności Wiboru. Nie ma także podstaw do podważania ważności umowy krytu hipotecznego z uwagi na zarzuty dotyczące rzekomego braku wiedzy na temat tego, jak może zmienić się rata na skutek zmiany wysokości stóp procentowych. Zwracam też uwagę na to, że postanowienia o zabezpieczeniu mogą być potencjalnie dla klienta bardzo dolegliwe – zaznacza Tadeusz Białek.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij