logo eNewsroom
Anna Zaleska
senior menedżer w CRIDO
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Dotacje dla przedsiębiorstw

Został ogłoszony nabór wniosków o dofinansowanie, który może zainteresować przedsiębiorców planujących rozwój, badania, inwestycje – które też są związane z wdrażaniem wyników prac badawczych i rozwojowych. Prowadzony jest nabór wniosków do programu: Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki – ścieżka SMART. Małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły składać wnioski do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, duże przedsiębiorstwa do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Nabór otwarty będzie od 27 czerwca do 24 października. Dofinansowanie przeznaczone będzie na realizację tak zwanych projektów modułowych – czyli przedsiębiorca będzie mógł sam zdecydować, na jakiego rodzaju działania chciałby otrzymać wsparcie. Są pewne moduły obligatoryjne dla dużych przedsiębiorców – np. moduł badawczo-rozwojowy, czyli elementem takiego projektu musi być opracowanie nowej technologii, nowego produktu, znacząco ulepszonego produktu czy innowacji procesowej. Dla małej i średniej firmy modułem obligatoryjnym może być moduł badawczo-rozwojowy – czyli innowacje, bądź moduł wdrożeniowy. Jeżeli mały i średni przedsiębiorca już ma wyniki prac badawczo-rozwojowych gotowe do wdrożenia i chciałby np. zbudować fabrykę, rozwinąć linię produkcyjną czy rozbudować park maszynowy – na tego typu cel będzie mógł uzyskać dotację z tego programu. Dodatkowymi modułami, spośród których przedsiębiorcy będą mogli wybierać sobie dofinansowanie, jest moduł zazielenienie, czyli np. instalacja fotowoltaiczna czy pompy ciepła – która przyczyni się do realizacji celów ekologicznych firm. Dostępny będzie także moduł cyfryzacja – gdzie firma będzie mogła zakupić system zarządzania, produkcją, system budowania relacji z klientem, jak również moduł internacjonalizacja – gdzie głównie małe i średnie firmy będą mogły sfinansować wyjazdy na targi zagraniczne oraz moduł kompetencje, czyli wsparcie na podniesienie poziomu kompetencji pracowników danego przedsiębiorstwa.

– Jak widać oferta dofinansowań jest szeroka. Minimalna wartość wydatków modułu obligatoryjnego – w przypadku dużych firm na badania i rozwój, a w przypadku małych i średnich na badania, rozwój lub wdrożenie – wynosi 3 miliony złotych – powiedziała serwisowi eNewsroom.pl Anna Zalewska, senior menadżer w CRIDO. – Każdy z tych modułów ma zdefiniowaną pulę kosztów kwalifikowanych. W przypadku np. modułu badawczo-rozwojowego można dofinansować koszty wynagrodzeń pracowników opracowujących innowacje, koszty współpracy z jednostką naukową, czy np. materiały do badań. Jeśli firma planuje wdrożenie innowacji, czyli przykładową rozbudowę parku maszynowego, może uzyskać dofinansowanie na zakup maszyn, urządzeń, systemów, a także na budowę fabryki – czyli postawienie budynków, w którym dane maszyn lub urządzenia zostaną zlokalizowane. Mając na uwadze szeroką ofertę ze strony tego programu, można spodziewać się dosyć dużej konkurencji. Maksymalny poziom dofinansowania dla małej i średniej firmy to 50 milionów złotych, zaś dla przedsiębiorstwa dużego 70 milionów złotych na cały projekt. Intensywność wsparcia obliczana jest procentowo i wynosi w zależności od tego, jakiego rodzaju firmą jesteśmy. A więc w zależności od tego, jakiego rodzaju moduły będziemy ujmować w naszym projekcie, dofinansowanie może wynieść od 20 do nawet 85% wartości kosztów kwalifikowanych – wyjaśnia Anna Zalewska.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij