logo eNewsroom
Katarzyna Jaros-Puzio
krajowy kierownik ds. projektowania wnętrz Ikea Polska
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Polacy lubią nowoczesne meble

Polska słynie ze świetnych projektantów mebli, a przede wszystkim doskonałych rzemieślników. Dlatego nasz kraj specjalizuje się w produkcji mebli. Wśród klientów szybko przyjął się skandynawski design z jasnymi meblami, naturalnymi, bardzo często sosną, brzozą, bukiem – które później z kolei jeszcze bardziej się rozjaśniały. Polacy lubią także meble lakierowane na biało albo malowane na biało, a także surowe, które można spersonalizować. Polski design oparty jest na sprycie, na wykorzystaniu każdej powierzchni, która jest dostępną w domu. Dlatego polscy projektanci myślą nie tylko o użyteczności, ale o wykorzystaniu materiałów, z których budowane są meble czy inne elementy do wyposażenia domu. Każde ścięte drzewo powinno być wykorzystane w całości – a nawet można nie ścinać drzewa, bo warto wykorzystać materiały, które dzisiaj są dostępne, a kiedyś nie były, albo surowce z odzysku. Polscy projektanci rozwijają także ofertę w IKEA, a ich nazwiska gwarantują firmie sukces.

– W latach 60-tych, kiedy firma IKEA borykała się z problemami, z tym, że trudno było dostać meble i wyprodukować te meble w Szwecji, założyciel Ingvar Kamprad przyjechał do Polski. Szukał firm, które wyprodukują meble na jego zamówienie – powiedziała serwisowi eNewsroom.pl podczas Retail Trends 2024 Katarzyna Jaros-Puzio, Krajowy Kierownik ds. Projektowania Wnętrz Ikea Polska. – Właśnie wtedy zobaczył, że mamy świetnych specjalistów. Nawiązał z nimi współpracę i ta współpraca trwa do dziś. W skali IKEA produkcja mebli to ogromna waga. Polacy zawsze marzyli o nowoczesnych meblach. Widzieli je w katalogach przywożonych z zagranicy, czy u swojej rodziny na emigracji. Przykładem są słynne fotele Kontiki, które w latach 70. były w ogóle niedostępne, bo wtedy sklepów jeszcze w Polsce nie mieliśmy. A tymczasem pojawiały się w naszych domach i były tak lubiane, że wiele osób jeszcze do dziś ma je w domu. To były składane, bardzo ciekawe meble – bardzo charakterystyczne dla IKEA. No i tak bardzo płynnie pokochaliśmy też ten design, który gdzieś zakulisowo pojawiał się powolutku w naszych domach – bo on idealnie wpasowywał się w nasze realia, w nasze domy, w nasze mieszkania, które przecież nie są duże. To wszystko spowodowało, że IKEA płynnie w Polsce nie tylko osiadła, ale dobrze się zadomowiła i jest do dziś w naszych mieszkaniach. Zawsze chwalimy się tym, że polscy projektanci wnieśli tak wiele w naszą organizację– podsumowuje Katarzyna Jaros-Puzio.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij