logo eNewsroom
Tadeusz Białek
prezes Związku Banków Polskich
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Jak nie dać się okraść na wakacjach?

Karta płatnicza utracona poza terytorium Unii Europejskiej daje przestępcom i cyberprzestępcom większe możliwości działania niż w ramach UE. W przypadku karty zgubionej za granicą możemy zostać pozbawieni wszystkich środków – dlatego trzeba natychmiast zgłosić taką sprawę na infolinię bankowi i dokonać zastrzeżenia karty. W takim przypadku obowiązują regulacje, które wskazują na odpowiedzialność klienta przed zgłoszeniem zastrzeżenia karty i po zgłoszeniu zastrzeżenia. Jeżeli zostaniemy okradzeni ze środków, bo na przykład korzystaliśmy z bankowości elektronicznej, gdzieś nieopatrznie ujawniliśmy czy zostawiliśmy dane do logowania – wówczas natychmiast powinniśmy zgłosić tę sprawę na infolinii bankowi. Niektóre banki dają możliwość zablokowania dostępu do aplikacji lub karty przez bankowość mobilną, nawet w telefonie. Od takich najprostszych dostępnych środków należy zacząć, a następnie natychmiast dzwonić do banku celem zgłoszenia sprawy.

– Pamiętajmy o podstawowych zasadach higieny korzystania ze środków płatniczych, czy z bankowości elektronicznej. Zwłaszcza w przypadku, gdy udajmy się na wakacje i próbujemy się logować w bankowości elektronicznej – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Tadeusz Białek, Prezes Związków Banków Polskich. – Trzeba pamiętać, że poza terytorium Unii Europejskiej jesteśmy słabiej chronieni. Nie ma takich procedur, jak chociażby 3DSecure – który zabezpiecza nas w przypadku kradzieży karty czy w zakresie prób dokonania zapłaty cudzą kartą w internecie. Musimy być szczególnie czujni w zakresie ochrony naszych danych identyfikacyjnych do karty. Tradycyjnie nie wolno nigdzie zapisywać pinów i mieć kartę płatniczą właściwie zabezpieczoną, zawsze przy sobie. Musimy też uważać na logowanie się do bankowości elektronicznej, także przez komórkę do naszej bankowości mobilnej. Nie wolno korzystać niepewnych źródeł internetowych – zwłaszcza otwartych publicznie, które są łatwe do przejęcia przez przestępców. Musimy po prostu wzmożyć naszą czujność – apeluje Tadeusz Białek.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij