logo eNewsroom
prof. Witold Orłowski
ekonomista
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Mocna złotówka to tańsze wakacje zagraniczne

Obecnie wakacje zagraniczne są szczególnie atrakcyjne, bo jest okres bardzo mocnego złotego. Po wyborach złoty się dodatkowo umocnił – w ciągu ostatniego roku zyskał przynajmniej 10% w stosunku do walut na świecie. W czasie, kiedy dochody nominalnie wzrosły – bo w Polsce była dość wysoka inflacja – wakacje zagraniczne zrobiły się znacznie, znacznie tańsze. Czy złoty będzie nadal mocny w czasie wakacji? Można prognozować, że tak.

– Na pytanie, czy Polacy są już dostatecznie zamożni, żeby wyjeżdżać na wakacje na cały świat, jest trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Na pewno należymy już do krajów zamożnych – powiedział serwisowi eNewsroom.pl prof. Witold Orłowski, ekonomista. – I jeśli nie wszystkich, to przynajmniej znaczną część Polaków stać już na wyjazdy za granicę. Często bywa tak, że wyjazdy zagraniczne są tańsze niż spędzanie wakacji w kraju. Natomiast oczywiście zależy to od standardu. Czy złoty będzie zawsze już taką mocną walutą? Raczej nie – prędzej czy później ze względu na sytuację, w której w Polsce będzie się utrzymywać znacznie wyższa inflacja przez dłuższy czas niż w strefie euro – złoty zacznie się dość wyraźnie osłabiać. Natomiast w tym roku korzystajmy z relatywnie tanich wakacji zagranicznych, bo naprawdę mocny złoty temu sprzyja – zachęca prof. Orłowski.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij