logo eNewsroom
Aleksandra Przegalińska
Akademia Leona Koźmińskiego, Campus AI
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Nowa europejska legislacja odnośnie AI

Europejska legislacja dotycząca sztucznej inteligencji, czyli tak zwany AI Act, jest obecnie w konsultacjach i w roku 2025 ma zacząć obowiązywać w całej Europie. Będzie ona dotyczyć też firm, które są np. amerykańskie, ale chcą działać na rynku europejskim. Jednakże ewidentnie uregulowania wymaga kwestia własności intelektualnej – na przykład trenowania modeli na utworach muzycznych, na pracach artystycznych, na tekstach – które są własnością konkretnych osób. W USA jest coraz więcej pozwów w takich sprawach, a nadal brakuje ramowej legislacji. Trzeba się tym szybko zająć.

– Obecnie przygotowywana legislacja jest dosyć optymistyczna. Porządkuje takie zastosowania sztucznej inteligencji, które uważamy za bezproblemowe i nierodzące wątpliwości – jak np. rozpoznawanie twarzy w przestrzeni publicznych, których chcemy zakazywać – powiedziała serwisowi eNewsroom.pl profesor Aleksandra Przegalińska, Prorektorka Akademii Leona Koźmińskiego, Harvard University. – To są bardzo inwazyjne sposoby korzystania ze sztucznej inteligencji, które naruszają naszą prywatność. Na takie działanie AI co do zasady się w Europie nie zgadzamy – podobnie jak na scoring, czyli na to, że będziemy jako obywatele dostawali punkty, będziemy cały czas obserwowani i będziemy mieć z tego albo benefity, albo kary. Więc po tym względem ja uważam, że to jest dobra legislacja. Natomiast jeśli chodzi o modele językowe, ale też modele tworzące muzykę, modele tworzące obrazy – to najbardziej palącą kwestią jest obszar własności intelektualnej, czy tak zwanego copyrightu. Tutaj jest najwięcej kontrowersji. I akurat bieżąca europejska legislacja tym się zajmuje – wskazuje prof. Aleksandra Przegalińska.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij