logo eNewsroom
Łukasz Kościjańczuk
partner w CRIDO
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Jak będziemy rozliczać środki z KPO?

Specyfika Krajowego Planu Odbudowy polega na tym, że jest to program oparty na wynikach. Polska rozlicza się z Komisją Europejską jako kraj członkowski na podstawie zrealizowanych kamieni milowych, wskaźników i innych mierników. Takich mierników w KPO jest 314. Dopiero wypełniając je w całości i składając poświadczenie ich wypełnienia w ramach wniosku o płatność, Komisja Europejska będzie te środki Polsce zwracać. Obecnie oczekujemy na wypłatę pierwszego wniosku o płatność, w ramach którego rozliczymy zrealizowane projekty od momentu uruchomienia KPO do momentu złożenia tego wniosku – co miało miejsce w grudniu 2023 roku.

– Kolejne płatności są uzależnione od wypełnienia wszystkich tych wskaźników – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO. – I to, że znajdujemy się już w 2024 roku oznacza, że perspektywa realizacyjna KPO wynosi 30 najbliższych miesięcy. To stanowi dziś największe wyzwanie – zwłaszcza w obliczu faktu, że zasadnicza część inwestycji będzie realizowana przez sektor publiczny. Tylko niewielka część programu – około 20-25% – jest skierowana do prywatnych przedsiębiorców. W sytuacji, w której nie mówimy o prefinansowaniu tych inwestycji, a o zwrotnym finansowaniu – wyzwaniem będzie zorganizowanie źródeł finansowania dla tych inwestycji, zarówno na poziomie inwestycji krajowych, jak i samorządowych. Ten aspekt i to ryzyko należy wziąć pod uwagę, oceniając stan zaawansowania i zagrożenia związane z dowiezieniem wszystkich rezultatów zaplanowanych w Krajowym Planie Odbudowy – podkreśla Kościjańczuk.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij