logo eNewsroom
Piotr Voelkel
Grupa Kapitałowa VOX, współzałożyciel Uniwersytetu SWPS
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Wyzwania polskiego szkolnictwa

Rozwijanie kompetencji przy jednoczesnym wykorzystaniu technologii to rola nowoczesnych ośrodków badawczo-dydaktycznych. Uczelnie powinny tworzyć wiedzę i rozwiązania, odpowiadając na bieżące potrzeby otoczenia. Przed biznesem stoi natomiast wyzwanie, jakim jest zapewnienie well-beingu pracowników. To właśnie ten aspekt może okazać się decydujący o ich zaangażowaniu w funkcjonowanie i rozwój organizacji. Edukacja buduje zdolność obywateli do aktywnego uczestnictwa w demokratycznym społeczeństwie. Największym wyzwaniem, przed którym stoi polska edukacja, jest odbudowanie zaufania do szkoły jako miejsca zdobywania wiedzy, umiejętności i kompetencji. Polską szkołę czeka zmiana programowa, która powinna iść w kierunku uczenia odpowiedzialności za siebie i innych. W szkolnictwie niezbędne są zmiany na poziomie uczeń-nauczyciel. Dzięki przejściu na partnerskie relacje nauczyciele mogą budować w uczniach poczucie sprawczości i odpowiedzialności za świat, w którym młodzi funkcjonują. Należy także rozwijać bardzo ważne kompetencje, o których się zapomina: empatię, współpracę, dobrostan, umiejętność działania projektowego i włączanie społeczne.

– Zmiany w polskiej szkole w XX wieku są moim zdaniem zbyt wolne. Za wolno wprowadzamy do tego modelu kompetencje, które mogą być potrzebne w przyszłości. Ciągle uczymy młodzież na pamięć. Sprawdzamy, czy znają daty, czy znają różne wzory, których się nauczyli też na pamięć – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Piotr Voelkel, współzałożyciel SWPS. – To nie jest kierunek, który może nas przygotować do przyszłości. Także całą pewnością ten model musi ulec radykalne zmianie. Wszystkie próby pudrowania tej sytuacji nie zmienią powodów, dla których niepokoję się o przyszłość naszej młodzieży. Dzięki Bogu mamy wielu młodych, utalentowanych ludzi, którzy wbrew szkole idą w dobrą stronę. Odkrywają przyjemność z tego, że są pożyteczni, potrzebni i wiele umieją. Ostatnie 20 lat naszego życia już w ramach Unii to gigantyczna zmiana. Ja sam rozpoczynałem biznesy w latach 90., kiedy była jeszcze komuna i uczyłem się kapitalizmu. Dzisiaj wiem, że ta nasza ciężka praca przyniosła wiele efektów. Ale z drugiej strony też nie chciałbym, żeby młode pokolenie było pod presją, że muszą nas naśladować. Wręcz przeciwnie uważam, że wiele rzeczy, które zrobiliśmy – m.in. otwarte granice, dostęp do normalnego rynku pracy, wiele możliwości podróżowania po świecie – wszystko to razem powoduje, że sposób życia młodych ludzi jest inny. Ja kiedyś pisałem taki tekst o tym, że my byliśmy trochę jak krety pod ziemią, walczyliśmy o każdy kolejny kawałek sukcesu. Dzisiaj nasza młodzież to jaskółki – żyją w innym świecie, pełnym wolności i przestrzeni. Myślę, że to jest przyszłość i dziękować możemy, że właśnie Unia Europejska pozwoliła nam tak się zmieniać – przypomina Piotr Voelkel.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij