logo eNewsroom
Maciej Matysiak
ekspert Fundacji Stratpoints, wykładowca ANS Gniezno
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

NATO jest największą siłą militarną na świecie

W założeniu dla NATO przeciwnikiem był Związek Radziecki i blok socjalistyczny. I dzisiaj ten przeciwnik prawie się nie zmienił – jest nim Rosja. Chociaż Europa składa się z relatywnie niedużych państw w skali świata – jednak wspólnie jako sojusz tworzy najpotężniejszą siłę militarną. Współpracuje ponadto z doraźnymi aliantami, chociażby na Pacyfiku.

– Musimy pamiętać, że NATO jest sojuszem – czyli działamy w liczbie nie pojedynczego państwa, nie siły zbrojnej danego tylko kraju, ale wspólnoty – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Maciej Matysiak, ekspert Fundacji Stratpoints, wykładowca ANS Gniezno. – Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych są kluczowe, ale Europa ma tu też wiele do powiedzenia. Dziś żołnierz polski bez żadnego problemu, ramię w ramię, działa z żołnierzem francuskim, z żołnierzem brytyjskim, niemieckim i każdym żołnierzem, który jest w NATO. Ta wspólnota czyni nas potężnym przeciwnikiem i gwarantem pokoju w stosunku do tego kraju, który jest postrzegany z punktu widzenia Europy jako główne zagrożenie. Rosja pokazała, że jest realnym zagrożeniem. Dlatego gwarantem bezpieczeństwa Europy jest NATO jako sojusz – podkreśla Matysiak.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij