logo eNewsroom
Piotr Siergiej
Polski Alarm Smogowy
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Rośnie liczba wniosków w programie „Czyste Powietrze”

Szacuje się, że pozaklasowych kotłów na węgiel czy drewno działa w Polsce około 2,5 miliona. To jest liczba dosyć wysoka – ale na początku wynosiła ona 3,5 miliona kopciuchów. Widać zatem istotną zmianę – dążenie do czystego powietrza już się rozpoczęło. Jeśli chodzi o program „Czyste Powietrze” – dotujący ocieplenie domów i wymianę kotłów – przez ponad 5 lat trwania tego programu złożono około 800 tysięcy wniosków. Daje to rocznie około 100 tysięcy wniosków.

– Pozostało jeszcze 4,5 roku programu Czyste Powietrze. I dobrą wiadomością jest to, że wzrasta liczba wniosków o wymianę kotła, o ocieplenie domów – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. – Monitorujemy tę liczbę tygodniowo i mamy już rekordowe odczyty liczby wniosków spływających do tego programu. Już od kilku tygodni liczba ta przekracza 6 tysięcy wniosków tygodniowo. Co to oznacza? Jeżeli byśmy utrzymali tę liczbę wniosków przez cały rok, to oznacza 300 tysięcy kotłów mniej. To daje półtora miliona wymienionych kotłów w ciągu najbliższych 4-5 lat. A więc za 4-5 lat zostanie nam milion kopciuchów – a zaczynaliśmy od liczby 3,5 miliona. Widać więc światełko w tunelu. Pytanie tylko, czy program Czyste Powietrze będzie działał z takim natężeniem, jak to obserwujemy teraz – analizuje Siergiej.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij