logo eNewsroom
prof. Witold Orłowski
ekonomista, Rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Bliski Wschód ważny dla gospodarki światowej

Bliski Wschód jest daleko geograficznie od Polski, ale w sensie ekonomicznym cały świat zachodni jest bardzo powiązany z tym regionem. Bliski Wschód ma dość strategiczne znaczenie w globalnej gospodarce. Po pierwsze jako największy dostawca nadwyżek surowców energetycznych – a póki co ropa naftowa i gaz mają kluczowe znaczenie dla gospodarki światowej. Po drugie jako splot logistyczny. W gruncie rzeczy, większość przepływów towarów między Azją i światem zachodnim, w normalnych warunkach odbywa się przez Bliski Wschód.

– Sytuacja na Bliskim Wschodzie, czyli brak poczucia bezpieczeństwa, spowodowałby zazwyczaj bardzo szybkie wzrosty ceny ropy naftowej – powiedział serwisowi eNewsroom.pl prof. Witold Orłowski, ekonomista, Rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula. – Konsekwencje dla całej światowej gospodarki byłyby wtedy opłakane. Dla Polski również – bo mamy presję na wzrost inflacji i słaby wzrost gospodarczy, czyli stagflację. O dziwo to, co się dzieje na Bliskim Wschodzie, nie wywołuje jak dotąd paniki. Patrząc na ceny ropy można jednoznacznie powiedzieć, że inwestorzy cały czas uważają, że w walki w Strefie Gazy oraz wymiana ciosów między Izraelem i Iranem nie oznacza konfliktu wymykającego się spod kontroli – analizuje prof. Orłowski.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij