logo eNewsroom
Aleksandra Przegalińska
Prorektorka Akademia Leona Koźmińskiego, badaczka AI
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Sztuczna inteligencja otacza nas na co dzień

Czy spotykamy dużo sztucznej inteligencji w przestrzeniach publicznych? Tak, a będziemy ją widzieć coraz częściej – na przykład w sklepach. Już pojawiają się czujniki w półkach, sklepy autonomiczne – w których nie ma obsługi, a algorytm decyduje o sprzedaży. Sztucznej inteligencji w życiu codziennym będzie więcej – już dziś korzystamy z niej w urządzeniach, które cały czas mamy przy sobie – w komputerach, telefonach, aplikacjach, z których korzystamy, w stronach internetowych. Tam sztucznej inteligencji jest coraz więcej.

– Sztuczna inteligencja jest w bardzo wielu miejscach, choć niekoniecznie spotykamy ją wychodząc z domu. Po pierwsze cały nasz smartfon to jest bardzo dużo sztucznej inteligencji – od rozpoznawania twarzy, przez rozmaite aplikacje, które rekomendują nam treści – powiedziała serwisowi eNewsroom.pl profesor Aleksandra Przegalińska, Prorektorka Akademii Leona Koźmińskiego, Harvard University. – Media społecznościowe to jest sztuczna inteligencja, więc my tak naprawdę ze sztuczną inteligencją obcujemy cały czas. Prognoza pogody to jest sztuczna inteligencja. Żeby podać nowy przykład – platforma Teams firmy Microsoft służy do edukacji, m.in. do wideokonferencji. Teraz pozwala na stworzenie swojego avatara – zamiast przychodzić na spotkanie, można wysłać avatara. On zbierze dla nas wszystko to, co na spotkaniu zostało powiedziane i zda nam z tego sprawozdanie. Będzie nas również reprezentował. To jest przykład opcji dziś jeszcze mało popularnej, ale za kilka lat stanie się ona standardem – przewiduje Przegalińska.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij