logo eNewsroom
Piotr Siergiej
Polski Alarm Smogowy
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Gdzie jest czyste powietrze na majówkę?

W Polsce jest obecnie 2,5 miliona kotłów na węgiel i drewno. Są one rozmieszczone w całym kraju – więc szukanie czystego powietrza na urlop jest ucieczką od siedzib ludzkich. Warto znaleźć miejsce najbardziej oddalone od kominów. W górach to może być miejsce wysoko – im wyżej pensjonat, tym lepiej, bo w górach najgorsze powietrze jest w kotlinach. Nad morzem, na północy kraju są większe przestrzenie – a więc mocniej wieje. Dlatego tam jest szansa na nieco czystsze powietrze. Natomiast patrząc na poszczególne miejscowości, może być bardzo różnie – czasem w bardzo popularnej wypoczynkowo okolicy powietrze jest wyjątkowo zanieczyszczone.

– Pytanie o najbardziej zanieczyszczone miejscowości w roku 2023 jest dosyć trudne, dlatego że nie mamy jeszcze oficjalnych danych – ale znamy dane z roku 2022 i 2021. Mogę powiedzieć, że lista miejscowości z czołówki najmocniej zanieczyszczonych w kraju zasadniczo się nie zmienia – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. – Najbardziej zanieczyszczone powietrze jest w miejscowościach Paruda, Nowy Targ, Sucha Beskicka, czy Żywiec. Jeżeli szukamy miejsca, w którym chcielibyśmy wypocząć i oddychać czystym powietrzem – przyglądajmy się, w jaki sposób ludzie ogrzewają się w tych okolicach. Jedziemy w góry – patrzmy, czy tam są kopciuchy, jedziemy na północ – sprawdźmy, czy w tej miejscowości nie ma tysiąca kominów, kotów na węgiel, czy drewno, bo to nam może zakłócić nasz wypoczynek – radzi Siergiej.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij