logo eNewsroom
adwokat Anna Czerkawska-Soból
Kancelaria Adwokacka Into Compliance
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

ESMA – europejski urząd nadzoru nad rynkami finansowymi i kapitałowymi

ESMA to skrót nazwy Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych. To jest organ Unii Europejskiej o profilu ekonomicznym, który zrzesza pracowników organów nadzoru z poszczególnych państw Unii Europejskiej. Polskimi przedstawicielami w ESMA są pracownicy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Zasadniczą rolą ESMA jest wdrażanie przepisów dotyczących sektora rynku kapitałowego na terenie państw członkowskich. ESMA pełni funkcję prawotwórczą – wydaje szereg wytycznych, tak zwanych guidelines, formułuje też standardy w odniesieniu do prowadzenia działalności na rynku kapitałowym. Tego rodzaju dokumenty, stanowiska formułowane przez ESMA, są implementowane do praktyki w poszczególnych państwach. Organ nadzoru czy też podmioty prowadzące działalność na rynku kapitałowym stosują się do tych wytycznych – nawet jeżeli nie są one formalnie wiążące. ESMA jest też forum, w ramach którego może dochodzić do wymiany doświadczeń pomiędzy pracownikami poszczególnych organów nadzoru z państw członkowskich UE.

– Jeśli chodzi o to, jakie obszary w ostatnim okresie były w zainteresowaniu ESMA – to przede wszystkim nadchodzące regulacje na rynku kryptoaktywów – powiedziała serwisowi eNewsroom.pl adwokat Anna Czerkawska-Soból, Kancelaria Adwokacka Into Compliance. – Jest to regulacja, która powstała na poziomie unijnym i w której ESMA pełni wiodącą rolę. Dobrym przykładem jest też crowdfunding, a także regulacje związane z instrumentami finansowymi, które są rejestrowane w technologii rozproszonego rejestru, czyli DLT. ESMA wydaje również szereg wytycznych dotyczących klasycznych form pośrednictwa na rynku kapitałowym – przykładowo rekomendacje z ostatnich miesięcy dotyczące sposobu komunikowania się w mediach społecznościowych. Ta rekomendacja mówi, że część komunikacji w social mediach może stanowić rekomendacje inwestycyjne – a w związku z tym musi spełniać wymogi, które są określone w sposób jednolity na terenie całej Unii Europejskiej – wyjaśnia Czerkawska-Soból.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij