logo eNewsroom
adwokat Michał Babicz
wspólnik w Kancelarii Filipiak Babicz Legal, szef Działu Postępowań Spornych
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Jak uniknąć oskarżeń o przestępstwa dotacyjne?

Przestępstwa dotacyjne są coraz powszechniejsze – zwykle są związane z tym, że przedsiębiorca, rzekomo w sposób nieprawidłowy, pozyskiwał, rozliczał albo wydatkował środki uzyskane z Unii Europejskiej lub z jakiejkolwiek innej instytucji, również krajowej, która dysponuje środkami pochodzącymi ze skarbu państwa albo różnych funduszy celowych. Warto mieć świadomość, że w przypadku tego typu sytuacji – jeśli urzędnik po czasie, a zazwyczaj jest to długi okres, kilkuletni – dokonując kontroli takiej dotacji czy takiej inwestycji, zrealizowanej za pomocą dotacji, dojdzie do przekonania, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości, to ma obowiązek złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Przedsiębiorcy bardzo często pomijają pewne problematyczne kwestie, nie skupiają się na niewinnie wyglądających zapytaniach czy zawiadomieniach z organów dotyczących pozyskania czy rozliczenia dotacji – nie konsultują się z zewnętrznymi doradcami czy ekspertami przy odpowiedzi na otrzymywane pisma dotyczące rozliczenia dotacji. Tymczasem takie postępowania bardzo często są w stanie przerodzić się w sprawy karne, które trwają wiele lat.
 
– Ostatnio mieliśmy do czynienia z sytuacją, kiedy jeden z naszych klientów, przedsiębiorca, pozyskał dotację na innowacje. W momencie, kiedy tworzył on swój projekt – był on innowacyjny, nieznany na rynku. Natomiast 5 lat później, kiedy urzędnik dokonywał oceny tego projektu, ta technologia była powszechna – powiedział serwisowi eNewsroom.pl adwokat Michał Babicz, Wspólnik w Kancelarii Filipiak Babicz Legal, Szef Działu Postępowań Spornych. – W związku z tym urzędnik doszedł do przekonania, że były nieprawidłowości, dlatego że nie była to innowacja. Złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Gdyby przedsiębiorca na bardzo wstępnym etapie zaangażował eksperta, doradcę prawnego – bardzo prawdopodobne, że bylibyśmy w stanie wcześniej wytłumaczyć, jaka była rola przedsiębiorcy – pozyskać też ekspertyzy i przekonać urzędnika, że nie ma tutaj do czynienia z żadnymi nieprawidłowościami. Przedsiębiorca nie byłby zaangażowany w długoletni i skomplikowany proces, który finalnie zakończył się pozytywnie, natomiast kosztował go bardzo dużo zaangażowania i środków. To bardzo ważne, żeby w tego typu sytuacjach – pozyskując dotacje - już na samym początku wiedzieć jak się zachować i jaki dialog prowadzić z urzędnikami. Zwłaszcza, że dotacje są często wielomilionowe – co też ma swoją wagę podczas oceny sprawy przez prokuraturę. Kwota dotacji często ma znaczenie – bo zmienia kwalifikacje prawną na bardziej dolegliwą. Dlatego bardzo ważne jest to, żeby wejść w stałą współpracę z doradcą prawnym, który doradzi, jak działać takich sytuacjach – wyjaśnia mec. Babicz.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij