logo eNewsroom
Aleksandra Przegalińska
Prorektorka Akademia Leona Koźmińskiego, badaczka AI
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Czy AI to więcej szans, czy zagrożeń?

Sztuczna inteligencja jest bardzo dostępna – być może niedługo przekroczy rubikon, stanie się świadoma. Jednak zagrożenia wynikające z manipulacji, dezinformacji i ogólnego chaosu informacyjnego są realnym, już znanym zjawiskiem. Dlatego potrzebne są regulacje – trzeba pracy nad świadomością, lepszych mediów społecznościowych, które transparentnie będą oznaczać, co powstało z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, a co nie. To oznacza ogrom pracy regulacyjnej i proceduralnej.

– Społeczność skupiona wokół rozwoju sztucznej inteligencji jest bardzo spolaryzowana. Opinii jest bardzo wiele. Wydaje mi się, że sztuczna inteligencja to sporo szans, jeśli chodzi o sektor zdrowia, leki, logistykę, transport, edukację – powiedziała serwisowi eNewsroom.pl profesor Aleksandra Przegalińska, Prorektorka Akademii Leona Koźmińskiego, Harvard University. – AI może wspierać lepsze gospodarowanie zasobami, być może też przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Ale z drugiej strony sztuczna inteligencja dzisiaj, to też jednak problem. Mówię przede wszystkim o dezinformacji, o możliwościach manipulacji za pomocą sztucznej inteligencji. Nie jest trudno wytworzyć deepfake'a i to takiego, którego można pomylić z rzeczywistym człowiekiem. To może spowodować nową falę deepfake'ów, które będą jeszcze bardziej realistyczne niż to, z czym mamy do czynienia obecnie. Dezinformacja, naloty botów na platformy mediów społecznościowych, które zalewają jakimiś dziwnymi treściami –z tym mamy już do czynienia od dłuższego czasu – analizuje Przegalińska.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij