logo eNewsroom
Przemysław Barbrich
Związek Banków Polskich
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Sposoby oszustw cybernetycznych

Główne zagrożenia w obszarze oszustw cybernetycznych – to wykorzystywanie przez przestępców podejścia psychosocjologicznego. Bardzo często wyłudzenia odbywają się w ten sposób, że ktoś oczekuje od nas w sposób nagły pomocy. My najpierw reagujemy, a dopiero po chwili orientujemy się, że mogliśmy paść ofiarą przestępstwa. Dlatego dbałość o wszystkie narzędzia kontaktu z bankiem – zwłaszcza o telefon komórkowy, który jest mobilnym centrum dowodzenia – jest niezwykle ważna. Należy też korzystać z legalnego oprogramowania i unikać stron dla dorosłych – bo to są rozsadniki różnego rodzaju wirusów, które mogą wedrzeć się do telefonu. Ważne jest też korzystanie z programów antywirusowych.

– Przestrzeń wirtualna, czyli wirtualne konta, albo bankowość telefoniczna – to jest z jednej strony szansa, a z drugiej strony oczywiście zagrożenie – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Przemysław Barbrich, Związek Banków Polskich. – I tak, jak w życiu codziennym, kiedy dbamy o nasz portfel, o swoje pieniądze, musimy też dbać o naszą bankowość internetową, czy bankowość mobilną. Odrobina refleksji – zastanowienia się, zanim podejmujemy jakąś decyzję – najczęściej wystarczy, żebyśmy się w bankowości mobilnej czy internetowej czuli bezpieczni. Jeśli mamy wątpliwości, to większość infolinii banków jest czynnych bardzo długo – lepiej zadzwonić na infolinię, zanim dokonamy transakcji, szczególnie jeśli mamy jakieś podejrzenia. Lepiej dwa razy się zastanowić, zanim klikniemy "wyśli" – bo przestępcy tylko czekają na taki ruch. W każdej tego typu sytuacji pieniądze klientów banków, jeśli dochowa on należytej staranności w kontakcie i w relacjach z bankiem, są bezpieczne – zaznacza Barbrich.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij