logo eNewsroom
Aleksandra Przegalińska
Prorektorka Akademia Leona Koźmińskiego, badaczka AI
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Regulacja AI już na wiosnę

Można spodziewać się regulacji prawnych sztucznej inteligencji, a firmy będą musiały się na nią przygotować. Regulacje obejmą całą Unię Europejską, ale również w USA prowadzone są prace legislacyjne. Przy czym w USA regulacje skupią się na prawie autorskim – po słynnym przypadku wykorzystania zasobów New York Times przez Chat GPT. Sprawa ta jest już precedensem i może także dotyczyć zasobów i sposobu pracy w Hollywood, choćby nad scenariuszami. Zdecydowanie regulacja AI jest niezbędna i to jak najszybciej.

– Jeśli chodzi o regulacje dotyczące sztucznej inteligencji, to myślę, że w tym roku możemy się spodziewać bardzo wiele, bo długo już czekamy na te regulacje. Rok 2023 był rokiem pustki regulacyjnej przy ogromnym rozwoju sztucznej inteligencji – powiedziała serwisowi eNewsroom.pl profesor Aleksandra Przegalińska, Prorektorka Akademii Leona Koźmińskiego, Harvard University. – Wydaje mi się, że teraz będzie inaczej. Najpóźniej w kwietniu będziemy mieć regulację europejską. Ona już jest napisana – musi być jeszcze przegłosowana i to wszystko. I będzie przegłosowana, bo jest silna determinacja. Ta regulacja patrzy na sztuczną inteligencję z perspektywy ryzyka. Jest chyba pierwszą taką dużą, ramową regulacją, która dotyczy sztucznej inteligencji jako takiej. Jest sporo obaw związanych, czy ona nadąża, czy ona jest dostatecznie dobrze i jasno napisana. To jest zupełnie zrozumiałe – zaznacza Przegalińska.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij