logo eNewsroom
Piotr Mazurek
ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego Konfederacji Lewiatan
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Polska od 2025 roku musi zbierać 77% odpadów

Zgodnie z przepisami europejskimi system kaucyjny ma być wprowadzony w celu poprawienia selektywnej zbiórki odpadów. Cele określone zostały dla wszystkich krajów, nie tylko dla Polski. Już od 2025 roku Polska musi zbierać aż 77% odpadów opakowaniowych w postaci butelek z tworzyw sztucznych, butelek szklanych, a także puszek. Natomiast w 2029 roku ten procent już wzrasta do 90%. Obowiązki są po stronie wprowadzających produkty w opakowaniach, podobnie jak koszty systemu.

–  Oczywiście kaucja ma zobowiązać nas konsumentów do tego, aby oddawać opakowania – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Piotr Mazurek, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego Konfederacji Lewiatan. – Czyli płacimy kaucję przy zakupie np. napoju, potem oddajemy opakowanie i otrzymujemy zwrot kaucji. System ma również takie założenie, że będzie finansowany z niezwróconej kaucji – czyli z tych wszystkich opłat, które zostaną w systemie po nieodebraniu kaucji przez kupujących. Natomiast główne finansowanie leży po stronie wprowadzających – czyli po stronie tych wszystkich podmiotów, które wprowadzają na polski rynek napoje w opakowaniach objętych systemem – jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów, butelki na wodę, soki, ale również na mleko. Objęte są również opakowania szklane na napoje wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra oraz puszki metalowe na napoje o pojemności do litra – wyjaśnia Mazurek.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij