logo eNewsroom
Magdalena Adamowicz
Posłanka do Parlamentu Europejskiego
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Woda w polityce Polski i Unii Europejskiej

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) kontynuuje prace pod hasłem „Call for Blue Deal”. Blue Deal (Niebieski Ład) ma być wodnym odpowiednikiem Green Deal (Zielonego Ładu). EKES dostrzegł potrzebę wsparcia działań związanych z poprawą dostępu do czystej wody i zrównoważonym gospodarowaniem zasobami wodnymi. W połowie lipca na posiedzeniu plenarnym EKES przyjęto pierwsze opinie w zakresie Blue Deal – w zakresie dostępu do wody, zrównoważonej i odpornej infrastruktury wodnej oraz sieci dystrybucyjnej, ekonomii Blue Deal, wodooszczędnych technologii, zrównoważonej gospodarki wodnej, rozwiązań o obiegu zamkniętym oraz efektywnego zużywania wody. Duży nacisk kładziony jest na efektywność wykorzystywania wody w różnych sektorach gospodarki, a także na kwestie dotyczące finansowania.

– Jest duża zgoda i porozumienie, żeby właśnie Polska była liderem tego tematu, jakim jest Blue Deal. Polityka zrównoważonego rozwoju i wykorzystania zasobów wodnych znakomicie wpisuje się w główny nurt Unii Europejskiej, czyli Zielony Ład – który jest takim najważniejszym zadaniem dzisiejszej Unii – powiedziała serwisowi eNewsroom.pl Magdalena Adamowicz, Posłanka do Parlamentu Europejskiego. – Jak wiemy, zasoby wody nie są nieograniczone. Są też problemy z wykorzystaniem ścieków, z retencją deszczową. Także tutaj mamy wiele do zrobienia. I w zasadzie nie ma jeszcze żadnego kraju, który wysuwa się na pozycję lidera w tym obszarze. A my w Polsce mamy świetne uczelnie wyższe, wspaniałych inżynierów, hydrologów, odpowiedzialny biznes oraz finansowanie. Możemy więc stworzyć wspaniałe konsorcjum, które podejmie wyzwania Blue Deal. To temat ważny dla całego społeczeństwa, bo przecież każdy z nas korzysta z wody – wskazuje Adamowicz.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij