logo eNewsroom
Jan Ruszkowski
Konfederacja Lewiatan
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

O czyste powietrze powinien dbać każdy

Ochrona klimatu to jest problem globalny – wiąże się z emisją gazów cieplarnianych i ocieplaniem klimatu. Każdy obywatel i każda firma mogą wspierać ochronę klimatu – niezależnie od profilu działalności. Mogą to być działania edukacyjne, sponsoringowe i działania pro bono. Niezależnie od tego, czym zajmuje się firma – czy jest firmą konsultingową, czy świadczy usługi, czy produkuje – może się włączyć w programy chroniące klimat i wspieranie inicjatyw służących jakości powietrza.

– W Radzie do Spraw Czystego Powietrza, która działa w Konfederacji Lewiatan, dostrzegliśmy pewien paradoks. W naszym kraju, który cierpi w wyjątkowy sposób z powodu zanieczyszczenia powietrza (mamy jedne z najgorszych wskaźników tego powietrza w Europie) nie widać zwiększonego poziomu ambicji w tym zakresie w strategiach CSR firm działających w Polsce – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Jan Ruszkowski, ekspert Konfederacji Lewiatan. – Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, na ile sposobów firmy mogą przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Oczywiście o poprawę jakości powietrza głównie powinny dbać instytucje publiczne, władze centralne, samorządowe – natomiast to jest również rola dla nas wszystkich. Można wiele poprawić przyjmując właściwą strategię społecznej odpowiedzialności biznesu. To może być działanie na przykład w zakresie edukacji swoich pracowników, klientów, interesariuszy. To może być bardzo szeroki rozdział poprawy transportu, jeśli firma dysponuje flotą dostawczą – a więc elektryfikacja floty, promowanie transportu zrównoważonego, dojazdów komunikacją zbiorową, rowerami. Innym wymiarem jest na przykład wspieranie monitoringu powietrza. Mogą to być działania w zakresie profilaktyki zdrowotnej firmy – a więc działalność dotycząca ochrony zdrowia. To może być wreszcie przystąpienie do programu Czyste Powietrze – który wspiera wymianę kopciuchów, najbardziej emisyjnych źródeł ogrzewania – zachęca Ruszkowski.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij