Chmura pozwala ograniczyć ślad węglowy
Wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi oraz degradacją środowiska naturalnego sprawiają, że presja na przedsiębiorstwa – aby działały zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju – jest coraz większa. Presja ta przychodzi z kilku kierunków. Przede wszystkim istotne są regulacje prawne, np. dyrektywy unijne. Natomiast rosną też oczekiwania ze strony inwestorów, pracowników czy klientów, dla których coraz bardziej istotne jest, aby firmy działały w sposób odpowiedzialny w zakresie kwestii środowiskowych. W obliczu tych oczekiwań – ale także biorąc pod uwagę coraz większą emisję dwutlenku węgla generowaną przez infrastrukturę IT – działy technologiczne muszą przemyśleć, jakie zmiany w ich działaniach mogą przyczynić się do zmniejszenia śladu węglowego generowanego przez organizacje. W tym celu warto wykorzystać technologię chmury obliczeniowej. Czym jest chmura obliczeniowa? W najprostszych słowach jest to infrastruktura oraz usługi udostępnione w sieci. Przykładowo usługa Gmail jest częścią chmury obliczeniowej.
W jaki sposób chmura może obniżyć ślad węglowy?
– Aby to wyjaśnić przytoczę dane, które jako Accenture opublikowaliśmy w raporcie o zielonej chmurze. Szacujemy w nim między innymi, że migracje do chmury obliczeniowej są w stanie zredukować emisję dwutlenku węgla do atmosfery o około 59 milionów ton rocznie – co jest równoważne z wyeliminowaniem z dróg około 22 milionów samochodów – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Bartosz Średniak, Cloud First, Accenture. – Nawet najprostsze scenariusze migracji do chmury, tak zwane lift and shift – czyli migracje, w których procesy czy też aplikacje są przenoszone bez większych zmian z infrastruktury własnej do publicznej chmury obliczeniowej – potrafią przynieść nawet 80% redukcji w śladzie węglowym. Kolejnym etapem dojrzałości chmurowej jest wykorzystanie architektur Cloud Native – czyli takich, w których rozwiązania zbudowane są w oparciu o natywne usługi chmurowe. W takich przypadkach – dzięki możliwości uruchamiania procesów na żądanie czy dynamicznej alokacji zasobów – jesteśmy w stanie osiągnąć jeszcze lepsze wyniki na drodze do zminimalizowania śladu węglowego. Kolejnym krokiem na drodze do zielonej chmury może być chociażby wykorzystanie zrównoważonych technik inżynierii oprogramowania. Ostatnim obszarem jest wykorzystanie technologii chmurowych, często wspieranych sztuczną inteligencją, do dalszej optymalizacji procesów danego przedsiębiorstwa, np. do inteligentnego zarządzania łańcuchem dostaw.
Decyzje przedsiębiorstw będą miały zatem bezpośrednie przełożenie na to, jak zrównoważone są ich rozwiązania i jakie korzyści dla środowiska one przynoszą. Ci, którzy wybiorą mądrze, będą w stanie nie tylko osiągnąć odpowiednio wysoki stopień innowacyjności – ale zrobią również krok ku ochronie naszych zasobów naturalnych – podsumowuje Średniak.