logo eNewsroom
Prof. Paweł Wojciechowski
Instytut Finansów Publicznych
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Jak zmniejszać lukę na rynku pracy?

Najważniejsze, żeby myśleć o koncepcji polityk publicznych wobec nieubłaganej demografii. To jest myślenie o tym, aby połączyć decyzje społeczeństwa z sytuacją makroekonomiczną. Ważne jest adresowanie właściwych narzędzi do osób zainteresowanych zwiększaniem rodziny. Ważne są też elementy polityki podziału – czyli kreowania bodźców w gospodarce, aby obywatele chcieli dłużej pracować. Polityka państwa jest kluczowa dla tego, żeby zapełnić lukę na rynku pracy, w podaży na rynku pracy. Ta luka stale rośnie – co roku około 100 tys. osób ubywa z rynku pracy.

– Częściowo ta luka jest zapełniana przez migrantów, ale to nie wystarczy. Jak spojrzymy na lukę na rynku pracy, to istotne jest to, żeby zarówno zwiększać liczbę osób pracujących, jak i podnosić ich produktywność – powiedział serwisowi eNewsroom.pl dr Paweł Wojciechowski, z Instytutu Finansów Publicznych. – To będzie tworzyło podstawy dla rozwoju polskiej gospodarki. Można uzyskać częściowo ten efekt w wyniku migracji. Część luki będzie zasypana nową migracją i trzeba mieć strategię imigracyjną. A z drugiej strony trzeba myśleć, w jaki sposób dokonywać zmian strukturalnych w gospodarce, żeby wzmacniać jej produktywność. W przeciwnym razie będziemy wpadać w pułapkę średniego dochodu – podkreśla Wojciechowski.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij