logo eNewsroom
Krystyna Ptok
Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Sytuacja pielęgniarek w Polsce

Sytuacja pielęgniarek w ochronie zdrowia jest trudna. Średnia unijna to 933 pielęgniarki na 1000 mieszkańców. W Polsce mamy 560 pielęgniarki na 1000 mieszkańców – więc o połowę mniej niż w Unii Europejskiej. W grupie zawodowej mamy zarejestrowanych w Izbie Pielęgniarskiej 350 tys. osób, natomiast czynnych zawodowo jest 270 tysięcy. Pielęgniarki bardzo krótko żyją. Średni wiek pielęgniarki w Polsce to 62 lata. Średnia Polka żyje 82 lata. Te wczesne zgony spowodowane są w dużej mierze chorobami onkologicznym i czynnikami wywołującymi choroby onkologiczne.

– Zawód pielęgniarki to przede wszystkim stres, brak snu, praca w systemie zmianowym. Więc sytuacja pielęgniarek jest trudna. Występują braki kadrowe w oddziałach szpitalnych, trudności z układaniem harmonogramów, a dyrektorzy w dużym stopniu i często lekceważą tę grupę zawodową – powiedziała serwisowi eNewsroom.pl Krystyna Ptok, Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. – Traktują nas jako personel pomocniczy, gdy tymczasem pielęgniarki wykonują samodzielne zadania. Do tego doszło skłócenie środowiska spowodowane sytuacją, w której Ministerstwo Zdrowia – pomimo podpisania przez Prezesa Rady Ministrów dokumentu „Polityka na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce” – nie realizuje go w zakresie przypisania do poziomu wynagrodzeń i poziomu kwalifikacji. Nawet dyrektorzy niektórych podmiotów leczniczych nie wiedzą, że mają dobrze wykształconą kadrę pielęgniarską i mogą wykorzystywać jej wykształcenie do realizowania zadań związanych z leczeniem pacjentów – podkreśla Ptok.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij