logo eNewsroom
Maciej Matysiak
ekspert Fundacji Stratpoints, wykładowca ANS Gniezno
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Kto pomaga Ukrainie?

Zaangażowanie amerykańskie w wojnę w Ukrainie jest nieporównywalne do zaangażowania pozostałych krajów NATO, Unii Europejskiej czy jakichkolwiek innych, które wspierają Ukrainę. Tutaj statystyka finansowa jest bezwzględna. Ukraina otrzymuje głównie uzbrojenie amerykańskie – aczkolwiek nie jest bez znaczenia także uzbrojenie i logistyka wysyłana czy partycypacja krajów Europy, Unii Europejskiej. Szczególnie mówimy o tych krajach, które są zaangażowane bardzo – Wielka Brytania, Polska, Niemcy. Niemcy może nie są aktywne adekwatnie do swoich możliwości finansowych czy sprzętowych – ale nadal są drugim partnerem co do wielkości przekazanych środków po Amerykanach.

– Polska jest na czwartym miejscu, natomiast mamy bardzo duże znaczenie logistyczne. Jesteśmy przysłowiowym hubem transportowym i to przez Polskę biegną wszystkie kanały zaopatrzenia do Ukrainy z tytułu geografii i sąsiedztwa z Ukrainą – powiedział serwisowi eNewsroom Maciej Matysiak, ekspert Fundacji Stratpoints, wykładowca ANS Gniezno. – Także nie jest bez znaczenia to, że kraje Europy mają krótki łańcuch dostaw, czyli od produkcji chociażby amunicji, po przetransportowanie. To zajmuje mniej czasu i mniej kosztuje niż transportowanie całego sprzętu z Ameryki Północnej czy z innych kierunków. Tym bardziej, że kraje Europy Wschodniej mają możliwości produkcyjne i wspierania w zakresie produkcji i dostarczenia amunicji do sprzętu rosyjskiego, którego używa armia ukraińska. Więc chociaż USA są wiodącą siłą, wsparcie Ukrainy przez kraje europejskie ma ogromne znaczenie – zaznacza Matysiak.


 

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij