logo eNewsroom
Dariusz Gatkowski
ekspert ds. różnorodności biologicznej WWF Polska
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Życie na Ziemi zniknie bez różnorodności biologicznej

Utrata różnorodności biologicznej jest największym zagrożeniem dla prawidłowego funkcjonowania życia na Ziemi. Każdy gatunek ma swoje miejsce i pełni określoną funkcję w ekosystemie. Jeśli ginie, ekosystem staje się mniej stabilny. Organizmy żywe wzajemnie na siebie wpływają. Aż 75% Polaków uważa, że korzysta z różnorodności biologicznej w sposób umiarkowany lub niski. Aż 25% przyznaje, że nie wie, jakie korzyści przynosi różnorodność biologiczna. A korzystamy z niej w sposób ciągły. Najnowszy Raport „Żyjącej Planety” WWF podkreśla znaczenie przyrody w kontekście zdrowia, dobrobytu ludzi, istnienia społeczeństw i gospodarek. To, co jest ważne dla ochrony bioróżnorodności, to świadomość społeczeństwa – jak ważny jest to aspekt funkcjonowania naszej planety.

– Widzimy, że dużo osób ciągle jeszcze postrzega dbałość o bioróżnorodność jako wymysł osób wrażliwych na punkcie ochrony zwierząt czy roślin – a to zupełnie nie o to chodzi. Tu nie mówimy po prostu o ptaszkach i żabkach. Mówimy o tym, jak funkcjonuje nasza przyroda, nasza planeta i jak my możemy żyć – powiedział serwisowi eNewsroom Dariusz Gatkowski, ekspert ds. różnorodności biologicznej WWF Polska. – Zasoby przyrodnicze są potrzebne nam i przyszłym pokoleniom. Bez nich nie jesteśmy w stanie żyć – dlatego warto mieć świadomość, jak jest to ważne. Dzięki takiej świadomości będziemy odpowiednio wybierali – zarówno w sprawach codziennych, przy zakupach, jak i w decyzjach politycznych podczas wyborów parlamentarnych. Są one bardzo ważne, jeśli chodzi o przyszłość świata i przyrody. Nasze badania pokazują, że około 75% osób w Polsce uważa, że różnorodność biologiczna i zasoby przyrody są dla nich ważne w stopniu niskim. A zatem myślą, że różnorodność biologiczna nie jest ważna. To oczywiście nie jest zgodne z rzeczywistością – dlatego edukacja i świadomość klimatyczna to w Polsce nadal duże wyzwanie – wskazuje Gatkowski.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij