logo eNewsroom
Maciej Matysiak
ekspert Fundacji Stratpoints, wykładowca ANS Gniezno
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Sytuacja na ukraińskim froncie

Jeśli patrzymy na działania wojenne na terenie Ukrainy – to obecnie działania koncentrują się na obszarze Bachmutu. Dlaczego tak się dzieje? Bachmut jest dość istotnym miejscem, które zapewnia komunikację i zaopatrzenie kierowane przez Ukraińców wzdłuż frontu wschodniego – między północą a południem. Gdyby Rosjanie zajęli Bachmut, Ukraińcy mieliby bardzo utrudnioną działalność logistyczną, zaopatrzeniową i transportową z kierunku północnego na południe. Ponadto jest to obszar, który otwiera Ukrainie możliwość prowadzenia działań ofensywnych na kierunku Ługańska i Doniecka oraz przełamywanie obrony rosyjskiej. Ze strony rosyjskiej działania prowadzi tam grupa Wagnera, a jednostki rosyjskie są jej w pewnym stopniu podporządkowane.

– Trudno powiedzieć, czy Ukraińcy będą chcieli szybko kontratakować – obecna sytuacja działa na ich korzyść, bo pozwala cały czas uszczuplać zasoby Rosjan. A Ukraińcy są dość dobrze ufortyfikowani, więc mogą dość długo prowadzić działania obronne – powiedział serwisowi eNewsroom Maciej Matysiak, ekspert Fundacji Stratpoints, wykładowca ANS Gniezno. – Walka w odległości 20 kilometrów na wschód od Bachmutu zapewnia Ukraińcom sprawne niszczenie siły i sprzętu Rosjan, którzy ostatnio zmobilizowali około 300 tysięcy rezerwistów. Niestety, dość słabo zarządzają nimi dowódczo i logistycznie. Wygląda także na to, że pomiędzy grupą Wagnera a regularnymi operacyjnymi wojskami rosyjskimi narasta konflikt. Oskarża się ministra Szojgu o to, że wojsko nie wspiera członków grupy Wagnera, nie dostarcza im uzbrojenia. Grupa ta składa się głównie z więźniów rosyjskich w sile około 40 tysięcy ludzi, jednak ze względów politycznych konkuruje z regularną armią rosyjską. Obecnie całe siły rosyjskie można oszacować na 250-350 tysięcy ludzi, więc na pewno szykują większą ofensywę – wyjaśnia Matysiak.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij