logo eNewsroom
Dariusz Gatkowski
ekspert ds. różnorodności biologicznej WWF Polska
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

WWF: mamy już kryzys klimatyczny

Stoimy w obliczu wywołanego działaniami człowieka podwójnego kryzysu zmian klimatu oraz utraty różnorodności biologicznej. Zagraża to dobrobytowi obecnych i przyszłych pokoleń. W tej sytuacji niezwykle istotne jest, aby podjąć natychmiastowe działania – w tym transformację tych sektorów gospodarki, które najbardziej przyczyniają się do niszczenia zasobów. Dużym wyzwaniem jest to, jakie decyzje podejmowane są przez decydentów – na szczeblu krajowym czy na szczeblu międzynarodowym. Wzmocnienie działań na rzecz ochrony i odbudowy zasobów przyrody, bardziej zrównoważona produkcja i konsumpcja – zwłaszcza żywności, oraz szybka i głęboka dekarbonizacja gospodarki mogą złagodzić skutki tego podwójnego kryzysu.

– Rzeczywiście widzimy, że nasi decydenci bardziej zajmują się kwestiami bieżącymi, chociażby problemem z dostawami energii na zimę – tymczasem potrzebne jest planowanie długofalowe. Gdyby kilka lat temu ułatwiono inwestycje w OZE – zamiast je blokować – to dziś energia elektryczna byłaby w dużo większym stopniu produkowana ze źródeł odnawialnych i nie musielibyśmy kupować węgla – powiedział serwisowi eNewsroom Dariusz Gatkowski, ekspert ds. różnorodności biologicznej WWF Polska. – Inaczej rzecz ujmując – politycy mają narzędzia do tego, żeby decydować o tym, jak wygląda stan różności biologicznej przez zapewnienie odpowiednich działań oraz opcji ich finansowania. Pewne działania związane z ochroną różności biologicznej są cały czas prowadzone na świecie, a także w Polsce – jednak jest ich wciąż za mało. Potrzebne są decyzje polityczne, aby można było zapobiegać katastrofom i dbać o to, żeby świat nasz oraz naszych dzieci nie pogarszał się – a najlepiej, żeby się polepszał – apeluje Gatkowski.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij