logo eNewsroom
Kamil Wyszkowski
dyrektor wykonawczy UN Global Compact Network Poland
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Polska musi odejść od węgla

Polski Rząd przywraca możliwość spalania paliw stałych niskiej jakości w przydomowych piecach – na przykład na terenie województwa Małopolskiego. Na szczęście równolegle do prac sejmowych została skierowana ustawa, która znosi regułę 10H jeśli chodzi o energetykę wiatrową na lądzie. Trzeba było czekać wiele lat, aż Rada Ministrów zdecydowała się na skierowanie do prac sejmowych tego konkretnego rozwiązania, które bardzo szybko uruchomi ważny element zielonej energii w polskim mixie energetycznym. Dzięki temu Polska już niedługo będzie mogła wypracować z energii wiatrowej na lądzie 20GW, do tego na morzu może nawet 28GW i około 20 GW z energetyki słonecznej. Teraz należy stworzyć podstawy dla magazynów energii zielonego wodoru.

 

–  Powrót do węgla to absolutny krok wstecz, to ślepa uliczka. To się zupełnie nie opłaca. Za to pozytywnie oceniamy propozycje Pana Ministra Naimskiego, aby w Polsce mieć także stabilne źródła energii w oparciu o energetykę jądrową – powiedział serwisowi eNewsroom Kamil Wyszkowski, Dyrektor Wykonawczy UN Global Compact Network Poland. – Zarówno w modelu dużej energetyki jądrowej, jak i w modelu małych SMRów – małych elektrowni modułowych. Każda ścieżka rezygnacji z węgla będzie dobra z punktu widzenia odejścia od globalnego uzależnienia oraz od kopalni. Jeżeli Polska zejdzie z tej trajektorii i wpisze się w grupę państw, które ambitnie odchodzą od węgla – to będzie sukces rządzących oraz obywateli. Bo to jest niezbędne z punktu widzenia nie tylko realizacji porozumień paryskich, ale też z punktu widzenia solidarności klimatycznej z przyszłymi pokoleniami, także Polek i Polaków – zaznacza Wyszkowski.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij