logo eNewsroom
Barbara Schabowska
dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Transfer polskiego kapitału kulturowego

Działania Instytutu Adama Mickiewicza wspierają transfer kapitału kulturowego na kapitał ekonomiczny i polityczny. Kultura jest językiem uniwersalnym. Sztuka jest językiem wartości uniwersalnych, wartości europejskich. Prezentując polską kulturę w kontekście światowego, europejskiego dziedzictwa pokazujemy, gdzie jesteśmy w tym regionie. Jakie jest nasze miejsce na świecie, jaki jest wkład polskiej sztuki, polskich artystów, polskiej myśli w dziedzictwo europejskie. Działania Instytutu Adama Mickiewicza – na przykład Fokus Auf Polen w Niemczech, czy projekty związane ze wskazywaniem na wspólne dziedzictwo polsko-ukraińskie, czy realizowane koncerty, spektakle romantyczne – wskazują, jak współczesna, nowoczesna jest polska kultura, jaka jest siła naszego potencjału i jakie może być nasze miejsce w tej nowej Europie. Zwłaszcza dziś, gdy dyskutujemy o nowej nadziei peryferii. O tym, jakie jest miejsce Europy Środkowej i Wschodniej w geopolityce. 

 

– Dziś także koncentrujemy się na naszej współpracy z Ukrainą, prezentując rozmaite projekty, koncerty, wystawy, instalacje, spektakle na całym świecie. Włączamy w te działania Ukrainę. Także pokazując kontekst romantyczny, bo ukraiński romantyzm był silnie związany z romantyzmem polskim – powiedziała serwisowi eNewsroom Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza. – To szalenie ważne by zobaczyć, że Ukraina jest częścią tradycji europejskiej, nie rosyjskiej. Kierunki naszych działań wyznacza Minister Spraw Zagranicznych – w swoim expose wskazując na kierunki strategiczne. W tych obszarach Instytut Adama Mickiewicza jest obecny, ale w tym roku koncentrujemy się także na Niemczech. Nasza obecność w Monachium – gdzie były silne związki polonii, nie tylko z ośrodkiem akademickim, malarskim, ale także nie tak dawno z radiem Wolna Europa – wskazywała na te wspólne relacje, wspólne dziedzictwo, związki Polski z Monachium. Można to było śledzić na wystawach, na koncertach, w czasie dyskusji i innych spotkań organizowanych przez Instytut Adama Mickiewicza – dodaje Schabowska.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij