logo eNewsroom
Wojciech Jakóbik
redaktor naczelny BiznesAlert
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Kiedy będzie elektrownia jądrowa w Polsce?

Polska elektrownia jądrowa jest u progu decyzji o wyborze partnera technologicznego. Znajduje się na tym progu już od wielu lat – natomiast być może uda się go w tym roku przekroczyć. To jest ostatni moment, aby to zrobić – wówczas pierwszy reaktor zgodnie z planem byłby gotowy w 2033 roku. Być może w wakacje lub tuż po wakacjach dowiemy się, która firma spoza Polski zapewni technologię oraz wsparcie finansowe programu polskiej energetyki jądrowej.

 

– Mogą to być Amerykanie z Westinghouse, Koreańczycy z KHNP czy też Francuzi z EDFu. Mam swojego faworyta. Moim zdaniem preferowani będą prawdopodobnie Amerykanie, którzy jako jedyni podpisali międzyrządową polsko-amerykańską o umowę współpracy w sektorze jądrowym – powiedział serwisowi eNewsroom Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert. – Poza technologią i pieniędzmi mogą też dać offset w postaci wsparcia politycznego i większej obecności wojskowej w Polsce – co jest ważne w obliczu zagrożenia rosyjskiego. Natomiast formalnie decyzja nie została jeszcze podjęta. Jeżeli nie zostanie podjęta w tym roku – to nasze plany jądrowe przesuną się w przyszłość, będą opóźnione. Natomiast niezależnie od tego, czy atom będzie czy nie, w latach 20 nie możemy na niego liczyć – więc zostaje nam węgiel, który musi zostać dłużej, byśmy nie zwiększyli zależności od gazu – analizuje Jakóbik.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij