logo eNewsroom
prof. Witold Orłowski
ekonomista
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Inflacja coraz wyższa

Jeszcze przed pandemią Polska znalazła się w sytuacji grożącej wysoką inflacją. Już wiele miesięcy temu byliśmy na pograniczu tego, aby płace zaczęły się gonić z inflacją. A teraz pandemia i wojna podniosła te zagrożenia. Dlatego obecnie bardzo ważna jest odpowiedzialna i dobra polityka pieniężna, która pomaga sobie radzić z kłopotami w trudnych sytuacjach. 

 

– Jeśli zadajemy sobie pytanie jak wiele inflacji pochodzi od Putina, a jak wiele z błędów naszej polityki – opinie są oczywiście różne. Rząd będzie nas przekonywać, że problemy wyłącznie biorą się z powodu Putina – a gdyby nie to, w ogóle inflacji nie mielibyśmy. NBP podobnie – jeszcze zanim zaczęła się wojna, Prezes przekonywał, że już w następnym miesiącu inflacja spadnie, że absolutnie pewne jest, że nie będzie w Polsce inflacji – powiedział serwisowi eNewsroom  profesor Witold Orłowski, ekonomista, Rektor Akademii Finansów i Biznesu VISTULA. – Niestety jest oczywiste, że Polska w sytuacji inflacyjnej, zagrożenia bardzo poważną inflacją, znalazła się wiele miesięcy temu. Na długo zanim zaczęła się wojna w Ukrainie – a nawet właściwie zanim zaczęły się jeszcze podwyżki cen energii związane z wychodzeniem świata z pandemii. Gdybyśmy mieli rozsądniejszą politykę, gdyby nasz Narodowy Bank nie zrezygnował z dużej części swojej wiarygodności przez nieumiejętne działania, nieumiejętną komunikację, a może też takie polityczne chciejstwo – to dzisiaj byłoby nam znacznie łatwiej radzić sobie z inflacją – analizuje Orłowski.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij