logo eNewsroom
Piotr Siergiej
rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Szczyrk zbyt zanieczyszczony, aby pobierać opłatę miejscową

Status uzdrowiska nadaje danej miejscowości Minister Zdrowia. Aby został on oficjalnie nadany, miasto musi spełnić specyficzne warunki – co jest związane z umieszczeniem w danym mieście miejsc leczniczych czy refundacją kosztów leczenia. Obecnie w Polsce jest 45 uzdrowisk. Poza nimi opłatę miejscową pobierają także takie miasta, jak Szczyrk, Szklarska Poręba czy Zakopane. Opłata miejscowa jest pobierana od osoby za każdą dobę pobytu w danym miejscu. W sytuacji, gdy w miejscu o walorach krajobrazowych lub klimatycznych występuje mocno zanieczyszczone powietrze, zasadność pobierania takiej opłaty może wydawać się wątpliwa.

 

Sąd już przyznał rację pozywającemu miasto Szczyrk w sprawie bezprawnego pobierania opłaty miejscowej i nakazał jej zwrot – powiedział serwisowi eNewsroom Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. – Decyzja sądu została wydana na podstawie tego, że Szczyrk znalazł się w strefie przekroczenia jakości powietrza wyznaczonej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Jest to ciekawe orzeczenie ze względu na to, że stref w Polsce, w których występują przekroczenia stężeń pyłów zawieszonych jest bardzo dużo – tak naprawdę większość obszaru kraju jest pokryta takimi strefami. Oznacza to, że większość polskich miejscowości, która chce pobierać opłatę miejscową, w niedalekiej przyszłości może mieć z tym problem. Orzeczenie sądu jest symboliczne – nie chodzi o zwrot pobranej kwoty – tylko o to, aby zmobilizować polskie miejscowości do poprawienia swojej jakości powietrza – tłumaczy Siergiej.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij