logo eNewsroom
Hubert Nowak
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Jakie szanse dla zamówień publicznych daje GOZ?

Dobrze zbudowany, efektywny system kaucyjny jest jednym z kluczowych elementów warunkujących tworzenie cyklów gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). GOZ to koncepcja zmierzająca do racjonalnego wykorzystania zasobów oraz ograniczenia negatywnego oddziaływania wytwarzanych produktów na środowisko. Model ten ma na celu minimalizację zużycia surowców oraz powstawania odpadów – a tym samym zmniejszenie emisji i poziomów wykorzystania energii przez tworzenie zamkniętej pętli procesów, gdzie powstające odpady traktowane są jako surowce w kolejnych etapach produkcyjnych.

– Jeżeli jesteśmy na gruncie prawa zamówień publicznych, to ustawodawstwo jest w pełni gotowe do tego, aby stosować gospodarkę o obiegu zamkniętym – powiedział serwisowi eNewsroom Hubert Nowak, Prezes Urzędu Zamówień Publicznych. – Jest to olbrzymi sektor, czyli około 13 tys. inwestorów aktywnych oraz około 189 mld złotych wydawanych w trybach zamówień rocznie. Pod tym kątem ustawodawstwo jest dobrze przygotowane. Odrębną kwestią natomiast jest przygotowanie dobrych praktyk. Wprowadzenie pozytywnego podejścia i dostosowania odpowiednich rozwiązań w danych sektorach. Identyfikacja sektorów i ich klasyfikacja jest naszym głównym zadaniem. Zajmujemy się uporządkowaniem i sprawdzaniem, które surowce wtórne mogą być zastosowane w danym miejscu. Myślę, że jest to ogromne wyzwanie stojące przed światem nauki, ale także dla przedsiębiorców i administracji – wyjaśnia Nowak.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij