logo eNewsroom
Piotr Soroczyński
główny ekonomista KIG
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Niebezpieczny poziom inflacji

O rozsądny poziom procesów inflacyjnych mają dbać przede wszystkim władze monetarne – Narodowy Bank Polski wraz z Radą Polityki Pieniężnej. Instytucje powinny stosować wszelkie możliwe instrumenty, wszystkie swoje możliwości oraz wszelkie możliwe pomysły, aby zmiana cen odbywała się na właściwym pułapie – czyli żeby ceny nie rosły zbyt szybko. W Polsce cel inflacyjny wynosi 2,5% w skali roku, przy czym może on się wahać czasowo – inflacja może wystąpić w widełkach od 1,5% do  3%. Obecnie poziom inflacji przekracza górne widełki celu inflacyjnego na poziomie 3,5% - wynosi ponad 4%.

 

– Jest to poziom wyraźnie przekraczający to, do czego powinniśmy dopuszczać – powiedział serwisowi eNewsroom Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej. – Jednym z podstawowych narzędzi, których mogą użyć władze monetarne w celu poradzenia sobie z podwyższonym poziomem inflacji, są stopy procentowe. Pozostałe narzędzia i instrumenty to m.in. możliwość wpływania na kurs walutowy. Narodowy Bank Polski, utrzymując złotego na dosyć niskim poziomie, podtrzymuje wysoki poziom inflacji – konkluduje Soroczyński.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij