logo eNewsroom
Łukasz Błoński
starszy doradca Polskiego Instytutu Ekonomicznego
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Nadchodzą globalne podatki

Opublikowany przez Polski Instytut Ekonomiczny raport pt. "Global taxes in the post-COVID-19 era" ma pokazać, że wdrożenie trzech globalnych podatków o niewysokim poziomie może prowadzić do uzyskania ogromnych wpływów podatkowych – prawie 700 mld dolarów rocznie. Na trzy proponowane podatki składają się: minimalny CIT, podatek majątkowy oraz podatek klimatyczny. Minimalny CIT na poziomie 15% jest obecnie negocjowany na forum międzynarodowym OECD i najprawdopodobniej już niedługo wejdzie w życie. Możliwe wpływy z tego tytułu PIE szacuje na ok. 127 mld dolarów rocznie, z czego Polska mogłaby uzyskać 800 mln dolarów. Podatkiem majątkowym zostałoby objętych 0,01% najbogatszych i majątków powyżej 10 mln dolarów. Wpływy z tego podatku są szacowane na ok. 290 mld dolarów. Podatek klimatyczny miałby zniechęcać kraje doprowadzające do największego zatrucia i niszczenia środowiska do kontynuowania tego typu praktyk. Ten podatek przyniósłby z kolei wpływy o wysokości ok. 280 mld dolarów – co łącznie z dwoma pozostałymi podatkami daje ok. 695 mld dolarów rocznie.

 

– Każdego roku można by było zatrudnić 55 mln dodatkowych pielęgniarek – co znacznie poprawiłoby jakość naszego życia oraz jakość usług publicznych, które są teraz zagrożone ze względu na uszczuplone w 2020 r. budżety państw – powiedział serwisowi eNewsroom Łukasz Błoński, ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego. – Pięć lat temu nikt w organizacji OECD nie przypuszczał, że możliwe jest wprowadzenie globalnych podatków. Tymczasem dwa tygodnie temu G7, czyli grupa siedmiu najważniejszych na świecie pod względem gospodarczym państw, wydała komunikat informujący o akceptacji minimalnego globalnego CIT-u. Wprowadzenie tego podatku zostanie poddane dyskusji na forum G20 oraz OECD. Oznacza to, że przez te ostatnie pięć lat została pokonana niesamowita droga. Globalny CIT ma zostać zaakceptowany w ciągu miesiąca – tyle wynosi mandat negocjacyjny. Globalne problemy podatkowe i środowiskowe są niemożliwe do rozwiązania na lokalnym forum, jedynie współpraca ogólnoświatowa może przynieść wymierne efekty – wyjaśnia Błoński.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij