logo eNewsroom
Jan Strzelecki
analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Białorusini emigrują do Polski

Fala represji po lecie 2020 r. na Białorusi spowodowała znaczne zwiększenie emigracji z tego kraju. Polska jest jedną z głównych destynacji wyjeżdżających Białorusinów. Skalę tej imigracji bardzo wyraźnie widać w podniesionej liczbie wniosków o ochronę międzynarodową w Polsce – przed 2020 r. było to kilka wniosków miesięcznie, natomiast od sierpnia ich liczba wzrosła do ok. 100 wniosków na miesiąc. Jest to tylko kropla w morzu ogólnej liczby wniosków osób ubiegających się o zezwolenie na jakąś formę pobytu. Większość osób wnioskuje o zezwolenie na pobyt czasowy, udzielane na okres maksymalnie do 3 lat. W 2020 r. przez Białorusinów zostało złożonych 13,5 tys. wniosków o zezwolenie na pobyt czasowy lub stały w Polsce. To wielokrotnie więcej niż w poprzednich latach – np. w 2019 r. liczba wniosków wyniosła 6,5 tys. 

 

– Jest to znaczący wzrost – w ciągu zaledwie jednego roku wniosek złożyło dwa razy więcej Białorusinów. Polska stara się przyciągać tych emigrantów, którzy z punktu widzenia potrzeb polskiej gospodarki mogą mieć istotne znaczenie i wartość na rynku pracy. Zachęty skierowano w szczególności do białoruskiego sektora IT, który dosyć aktywnie włączył się w protesty przeciwko Łukaszence. Są oni dobrze wykwalifikowani dzięki stosunkowo wysokiemu poziomowi  kształcenia specjalistów IT na Białorusi – powiedział serwisowi eNewsroom Jan Strzelecki, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego. – Instrumenty oddziaływania na reżim białoruski są ograniczone ze względu na politykę rosyjską i wsparcie Rosji. Natomiast Polska i Unia mają duży wpływ na społeczeństwo białoruskie i możliwość wspierania Białorusinów. Dobrze widać to w badaniach białoruskiego społeczeństwa przeprowadzonych w zeszłym roku przez Ośrodek Studiów Wschodnich – Polska stała się bardziej pożądanym celem emigracji niż Rosja. Białorusini doceniają Polskę nie tylko pod względem poziomu życia, ale także w zakresie polityki wobec Białorusi. Polska polityka ma na dłuższą metę większe szanse niż rosyjska na budowanie dobrych stosunków z, miejmy nadzieję, demokratycznym państwem białoruskim – podsumowuje Strzelecki.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij