logo eNewsroom
Katarzyna Dębkowska
kierowniczka zespołu foresightu gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Polska Strefa Inwestycji ułatwi małym firmom udział w rządowych projektach inwestycyjnych

Polski Instytut Ekonomiczny przeprowadził analizę funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych. Zlokalizowane w wybranych miejscach kraju strefy pozwalały zarejestrowanym tam firmom na łatwiejszy rozwój, zwalniając je z płacenia podatku CIT i PIT. Według badań PIE z oferty specjalnych stref ekonomicznych skorzystało szacunkowo 17% przedsiębiorców – głównie prowadzących większe firmy. Dlatego Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, przy współpracy z Polskim Instytutem Ekonomicznym, wprowadziło projekt Polskiej Strefy Inwestycji. Przedsiębiorcy zgłaszający się do projektu będą mogli prowadzić inwestycje w swoim miejscu zarejestrowania – nie tylko w wyznaczonych strefach geograficznych. Dzięki temu w programie będzie mogło brać udział więcej firm, a zasady selekcji będą bardziej korzystne dla małych i mikro przedsiębiorstw. Celem polskiej strefy inwestycji wciąż jednak będzie premiowanie inwestycji na terenach nieuprzywilejowanych ekonomicznie.

 

– Zgłaszając się do programu można wybrać praktycznie jakąkolwiek lokalizację, na terenie całej Polski. Jednak od wyboru lokalizacji zależy ocena zgłaszanej inwestycji. Bardziej preferowane są te miejsca, w których odnotowujemy zapóźnienie gospodarcze i rosnące bezrobocie – powiedziała serwisowi eNewsroom Katarzyna Dębkowska, kierowniczka zespołu foresightu gospodarczego w Polskim Instytucie Ekonomicznym. – Bardzo ważną zaletą Polskiej Strefy Inwestycji jest to, że obejmuje ona swoim zasięgiem cały kraj. Specjalne strefy ekonomiczne zlokalizowane były w różnych miejscach Polski, ale zajmowały łącznie tylko 0,008%  jej powierzchni. Zaś dostanie się do programu Polskiej Strefy Inwestycji nie wymaga od firm przenoszenia miejsca swojego działania. Większą szansę na inwestowanie mają również teraz mniejsi przedsiębiorcy, gdyż kryteria dostępu nie blokują na starcie ich zgłoszenia. Widać już pozytywne skutki tych zmian. Z podsumowań działalności programu w 2019 roku wynika, że 90% inwestycji stanowią inwestycje krajowe – z których ponad połowa to właśnie inwestycje małych i średnich firm. Po 9 miesiącach działalności skumulowane nakłady w polskich strefach inwestycji wynoszą ponad 17 miliardów złotych. To o 3 miliardy więcej, niż pojawiło się w strefach ekonomicznych przez cały poprzedni rok – podsumowuje Dębkowska.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij