logo eNewsroom
Mateusz Walewski
główny ekonomista BGK
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Pozycja Europy wobec USA i Chin – jaka polityka będzie skuteczna?

Po okresie stabilnego rozwoju – kiedy Stany Zjednoczone były wyraźnie jedynym mocarstwem na świecie, zaczęły zachodzić zmiany. W tej chwili pojawił się z powrotem dwubiegunowy podział świata. Konkurencją dla USA nie jest już jednak Rosja, ale Chiny. Państwo Środka staje się coraz silniejsze i coraz śmielej prowadzi ekspansję ekonomiczną i polityczną. Ta sytuacja jest obecnie bardzo widoczna.

 

Wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi i Chinami nie zostanie zakończona. Stanie się trwałym elementem gospodarki światowej najbliższych co najmniej kilku lat – powiedział serwisowi eNewsroom Mateusz Walewski, główny ekonomista BGK. – Do tej sytuacji musi się przyzwyczaić zarówno Polska, jak i cała Unia Europejska. Konieczne jest zajęcie odpowiedniej pozycji w nowym światowym porządku. To duże wyzwanie dla polityków. Europa mogłaby zająć trzecią pozycję wobec sił amerykańskich i chińskich – jednak pozostaje zbyt niejednorodna. W taki sposób nie może konkurować z Chinami i USA. Konieczne jest jednak podejmowanie działań, które pozwolą jej na zminimalizowanie strat w związku z dominacją obu tych państw – wskazał Walewski.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij