logo eNewsroom
Stanisław Raźniewski
prezes Polsko-Gruzińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej
enewsroom.pl
Bezpośredni link do filmu
Kliknij, aby skopiować do schowka.

Gruziński rynek atrakcyjny dla przedsiębiorców

Gruzja jest obecnie liderem przemian ekonomicznych i gospodarczych zarówno w regionie, jak i na świecie. Kierunek przyjęty przez tamtejszy rząd w zakresie reform gospodarczych oraz społeczno-prawnych sukcesywnie wpływa na poprawę pozycji kraju w rankingach. Zmiany te skutecznie torują drogę do struktur europejskich i ogólnie wytyczonego kierunku rozwoju gospodarki. Ważne są kwestie zakładania podmiotu gospodarczego. Inwestor zagraniczny może rozpocząć działalność w ciągu jednego dnia, w tzw. house of justice. Procedura jest łatwa, a opłaty niewielkie. Nie ma także rozbudowanego elementu prawnego – umowy są proste i nie ma blokad dotyczących wspólników. Każdy inwestor traktowany jest tak, jak obywatel Gruzji.

Ważny jest także przejrzysty i przyjazny przedsiębiorcy system podatkowy. Wysokość VAT-u to 18 proc., a podatku dochodowego – 20 proc. – powiedział serwisowi eNewsroom Stanisław Raźniewski, prezes Polsko-Gruzińskiej Izby Przemysłowo-HandlowejW porównaniu z Polską są to warunki, które naprawdę pozwalają rozwijać się gruzińskim firmom, a inwestorom lokować tam biznes i bez przeszkód go rozwijać. Na pozycję Gruzji – jako lidera przemian – wpływa jej położenie na Kaukazie Południowym w sąsiedztwie dużych państw, jak Turcja czy Azerbejdżan. To doskonały rynek na rozpoczęcie ekspansji zagranicznej w regionie. Duże znaczenie ma także rozwijająca się turystyka. W 2017 roku Gruzję odwiedziło ponad 7,5 mln osób. Oznacza to wzrost liczby turystów o 17 proc. r/r. W pierwszym kwartale 2018 roku poziom ten nadal był wysoki i wyniósł 14 proc. Wielu turystów – to też duża liczba potencjalnych nabywcy towarów i usług. W połączeniu z jasnym i przyjaznym firmom systemem gospodarczym daje to atrakcyjne warunki i ciekawą ofertę dla biznesu – przede wszystkim z branży budowalnej, nieruchomości oraz infrastruktury – podkreślił Raźniewski.

REKLAMA
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij